Aktualności

Wręczenie Stalowych Aniołów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie Stalowych Aniołów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Stalowe Anioły dla działaczy społecznych

Poświęcenie, ofiarność i zaangażowanie w pomaganiu innym to cechy jakimi wyróżniają się osoby nagrodzone „Stalowymi Aniołami” – statuetkami, które przyznawane są przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w konkursie na najciekawsze i najbardziej wartościowe inicjatywy w dziedzinie pomocy społecznej. Laureatom nagrody wręczył w piątek (11 czerwca) marszałek Piotr Całbecki.

 

-Ten rok jest w naszym województwie poświęcony Wandzie Błeńskiej, lekarce urodzonej, co prawda w Poznaniu, ale związanej również z Toruniem, gdzie przez lata pracowała w Szpitalu Miejskim. Pani Wanda to jedyna Polka, która otrzymała Honorowe Obywatelstwo Ugandy, kraju w którym z niczego zbudowała szpital dla trędowatych i przez lata służyła potrzebującym. Również teraz, w czasie pandemii, obok serca potrzebny jest profesjonalizm jakim się wykazywała. Połączenie tych dwóch cech umożliwia efekt jakim mogą się poszczycić osoby nagrodzone w konkursie – powiedział marszałek Piotr Całbecki, który wręczył uczestnikom uroczystości książki poświęcone „Matce trędowatych”.

 

Zwycięzców konkursu wybrano w zeszłym roku, jednak z uwagi na sytuację epidemiczną wydarzenie zostało przełożone. W piątek (11 czerwca) w gmachu Urzędu Marszałkowskiego odbyła się uroczystość, podczas której nagrody wyróżnionym wręczyli marszałek Piotr Całbecki, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i radna sejmiku województwa Katarzyna Lubańska. „Stalowe Anioły” trafiły do 11 osób docenionych za działalność indywidualną oraz 4 zespołów. Za pomoc podopiecznym schronisk dla bezdomnych psów i kotów wyróżniona została także Wiktoria Szyjkowska, jedenastoletnia uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie. Poza statuetkami laureaci otrzymali nagrody pieniężne.

 

 

Wśród tegorocznych zwycięzców są osoby działające na rzecz rodzin oraz środowisk wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ich działania i wsparcie udzielane innym osobom niosącym pomoc, mają nierzadko zasadniczy wpływ na jakość życia dzieci i całych rodzin. Kandydatury do wyróżnienia mogły zgłaszać organy administracji publicznej, instytucje pomocowe, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, a także osoby nagrodzone we wszystkich poprzednich edycjach konkursu.

 

Czytaj także:
wywiady z laureatkami poprzedniej (2019 rok) edycji konkursu „Stalowy Anioł”:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 czerwca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca 2021 r.

 

Wręczenie Stalowych Aniołów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie Stalowych Aniołów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie Stalowych Aniołów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie Stalowych Aniołów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie Stalowych Aniołów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie Stalowych Aniołów, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP