Aktualności

Próba medialna do spektaklu „Zemsta”, fot. Wojtek Szabelski dla Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu
Próba medialna do spektaklu „Zemsta”, fot. Wojtek Szabelski dla Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu

Spotkania z kulturą online

Spektakle, warsztaty, konkursy, spotkania z autorami – marszałkowskie jednostki kultury po raz kolejny udowadniają, że pomimo zamknięcia i zmienionej formy potrafią urozmaicić nową, online’ową rzeczywistość!

 

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu zaprasza dziś (16 kwietnia) o godzinie 19 na premierę spektaklu „Zemsta” w reżyserii Pawła Paszty. Kolejne okazje do obejrzenia widowiska 17, 18, 20, 21 i 22 kwietnia – bilety do kupienia na stronie internetowej teatru. W sobotę i niedzielę (17 i 18 kwietnia) podczas spektaklu „Wyspa” widzowie przeniosą się z Wandą i Piotrusiem Panem do Nibylandii. Więcej na stronie placówki.

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy  zaprasza w każdy piątek na warsztaty połączone z wykładami. Tematem przewodnim jest szeroko pojęta kultura i historia naszego regionu. Dzisiejsze (16 kwietnia) spotkanie poświęcone jest tematowi: „Jak czytać architekturę? – Budynek, elewacja, detal. Warsztat historyka architektury”. Warsztaty odbywają się on-line.

 

W niedzielę (18 kwietnia) w ramach cyklu Szafarska Scena Młodych w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni wystąpi Iga Wojtaszek. W jej wykonaniu usłyszymy m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina oraz Aleksandra Scriabina. Koncert można będzie obejrzeć w mediach społecznościowych ośrodka.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przypomina, że nadal można wirtualnie oglądać pokonkursową wystawę XIII Ogólnopolskiego Konkursu Rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego. Wystawa dostępna będzie do 16 maja. Nagrodę główną otrzymała Aleksandra Babis. Serdecznie gratulujemy!

 

W poniedziałek (19 kwietnia) Książnica Kopernikańska w Toruniu zaplanowała premierową prezentację książki „Podgórzajki, czyli podtoruńsko-podgórskie bajki (niekoniecznie dla najmłodszych)”. Autorka tego niezwykłego zbioru opowieści spotka się z czytelnikami na facebookowym profilu Książnicy o godzinie 18. Dzień później (20 kwietnia) swoją powieść „Od jednego Lucypera” zaprezentuje Anna Dziewit-Meller. Spotkanie odbędzie się online o godzinie 18. Biblioteka przypomina, że niemal we wszystkich placówkach działa usługa #Biblioteka24, która pozwala na bezpłatne i bezpieczne wypożyczanie i oddawanie książek za pośrednictwem paczkomatów. Lista bibliotek w mediach społecznościowych.  

 

Od poniedziałku (12 kwietnia) na stronie Galerii i Ośrodka Plastycznego Twórczości Dziecka w Toruniu możemy oglądać internetową wystawę prac „Naturalnie z Natury”. Wystawcy zachęcają do tego, by samemu także spróbować swoich sił – być może również Państwa prace znajdą się na wystawie.

 

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu przypomina, że jeszcze tylko dziś (16 kwietnia) rodzice dzieci w wieku od 4 do 6 lat mogą zapisywać się na warsztaty on-line „Poranne figle, psoty i żarty”.  Spotkanie odbędzie się jutro  (17 kwietnia). Więcej informacji na stronie. W ramach XXX Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu KATAR’2021 WOAK ogłasza konkurs fotograficzny. Uczestnicy zmierzą się z niełatwym zadaniem – hasłem przewodnim jest „Science fiction w Roku Stanisława Lema”. Zgłoszenia należy wysyłać do 20 maja. Szczegóły na stronie internetowej.  

 

Miłośnicy fotografii mogą spróbować swoich sił również w cyklicznym konkursie „Etnoklimaty”, którego organizatorem jest Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Więcej informacji na stronie placówki.

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 15 instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 kwietnia 2021 r.