Aktualności

Spotkanie z bohaterami Sierpnia, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
Spotkanie z bohaterami Sierpnia, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Spotkanie z bohaterami Sierpnia

43 lata temu pracownicy wielkich zakładów przemysłowych w naszym kraju wystąpili przeciw totalitarnej władzy. Fala strajków, która przetoczyła się przez Polskę latem 1980, i podpisane w jej wyniku porozumienia otworzyły Polakom i innym narodom Europy Środkowo-Wschodniej drogę do demokracji i zjednoczonej Europy. Podczas piątkowego (25 sierpnia) tradycyjnego spotkania w Przysieku (powiat toruński) z działaczami Solidarności i antykomunistycznej opozycji demokratycznej spotkał się wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

–  Dobrze pamiętamy o tym jak wiele zawdzięczamy bohaterom tamtych wydarzeń (…). Nie zapominajmy jednak, że wolność nigdy nie jest dana na zawsze, że wciąż musimy zabiegać, by ideały Sierpnia 80 pozostawały żywe, by wciąż były obecne w nas i w świecie, który razem tworzymy – napisał w liście do uczestników spotkania marszałek Piotr Całbecki.

 

Na spotkanie kombatantów Sierpnia i przedsierpniowej opozycji w Przysieku zapraszali marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych Jan Wyrowiński, a także liderzy kujawsko-pomorskich struktur związku zawodowego Solidarność Sebastian Gawronek i Tomasz Jeziorek. Zasłużeni działacze z rąk wicemarszałka odbiorą Medale Unitas Durat Palatinatus Ciuaviano-Pomeraniensis.

 

Lista odznaczonych.

 

W programie wydarzenia znalazło się również spotkanie z ks. dr. Michałem Damazynem, autorem wydanego przez samorząd województwa „Dykcjonarza Kujawsko-Pomorskiego t.2”, z biogramami działaczy odznaczonych marszałkowskim medalem Unitas Durat. To publikacja zawierająca ilustrowane zdjęciami portrety bohaterów tamtych dni, w większości osób dziś publicznie nieznanych. „Bohaterowie >Dykcjonarza< to członkowie sztafety, która przez dwieście lat, od czasów zaborów poprzez niemiecką i sowiecką okupację, walczyła o niepodległą Polskę. Mieli to szczęście, że to im dane było zwycięsko dobiec do mety” – napisał w przedmowie marszałek Piotr Całbecki podkreślając, że mamy do czynienia z fascynującym kujawsko-pomorskim „Polaków portretem własnym”.

 

Częścią obchodów rocznicy Sierpnia 1980 będą także uroczyste msze święte z wydarzeniami towarzyszącymi w Toruniu i we Włocławku. W Bydgoszczy w piątek (8 września) odbędzie się gala wręczenia medali Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”, połączona z recitlem Bianki Urbanowskiej. Program wydarzeń (PDF).

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

25 sierpnia 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia 2023 r.

 

Spotkanie z bohaterami Sierpnia, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z bohaterami Sierpnia, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z bohaterami Sierpnia, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z bohaterami Sierpnia, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z bohaterami Sierpnia, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z bohaterami Sierpnia, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z bohaterami Sierpnia, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z bohaterami Sierpnia, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z bohaterami Sierpnia, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z bohaterami Sierpnia, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z bohaterami Sierpnia, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z bohaterami Sierpnia, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z bohaterami Sierpnia, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z bohaterami Sierpnia, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPSpotkanie z bohaterami Sierpnia, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP