Aktualności

Wczorajsze (9 maja) obserwacje zjawiska przejścia Merkurego na tle tarczy Słońca, Toruń, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Wczorajsze (9 maja) obserwacje zjawiska przejścia Merkurego na tle tarczy Słońca, Toruń, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Spotkania z astronomią

Odkrycie pozasłonecznego układu planetarnego dokonane przez toruńskich astronomów, tajemnicze Obłoki Srebrzyste oraz Mars na wakacyjnym niebie. To tylko niektóre tematy AstroSzkoły – cyklu organizowanych przez Urząd Marszałkowski spotkań z astronomią popularną. Najbliższe zajęcia w czwartek (2 czerwca) w Dobrzyniu nad Wisłą oraz Radziejowie.

 

– Otwarte spotkania popularyzujące astronomię i nauki ścisłe organizujemy w miejscowościach, w których działają nasze Astrobazy Kopernik – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

AstroSzkoła to innowacyjna formuła zajęć popularyzujących naukę polegająca na porzuceniu konwencji wykładu i zastąpieniu go żywą lekcją astronomii popularnej. Zajęcia ilustrowane multimediami mają interdyscyplinarny charakter, a uczestnicy mogą zapoznać się z różnorodnymi wątkami związanymi z fotografią, optyką atmosferyczną czy historią nauki. Prelekcjom towarzyszy autorska, mobilna wystawa astrofotografii ukazujących piękno nieba gwiaździstego nad Kujawami i Pomorzem.

 

Spotkania prowadzi Piotr Majewski –  członek Rady Programowej projektu Astrobaza Kopernik, Mistrz Mowy Polskiej, dziennikarz Polskiego Radia PiK, autor licznych publikacji radiowych, telewizyjnych i prasowych poświęconych tematyce astronomicznej. 

 

Do tej pory zajęcia w ramach AstroSzkoły odbyły się już w Kruszwicy, Unisławiu, Inowrocławiu, Złejwsi Wielkiej, Świeciu, Jabłonowie Pomorskim, Brodnicy oraz Gniewkowie.

 

Kolejne spotkania odbędą się 2 czerwca w astrobazach w:

  • Dobrzyniu nad Wisłą – godzina 11,
  • Radziejowie – godzina 22,

 

Zadanie jest realizowane przez Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych w Departamencie Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i finansowane jest w ramach Strategii Edukacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego

 

12 kwietnia 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 1 czerwca 2016 r.