Aktualności

biskupin festyn fot.Andrzej Goinski
biskupin festyn fot.Andrzej Goinski

Spotkajmy się w Biskupinie

Miejsce niezwykłego odkrycia archeologicznego i prowadzonych z rozmachem wykopalisk oraz jeden z najchętniej odwiedzanych rezerwatów archeologicznych w Europie – położone wśród kujawsko-pomorskich jezior i pól Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza do odkrywania tajemnic codzienności sprzed tysięcy i setek lat. Warto odwiedzić je podczas wypełnionego atrakcjami wrześniowego Festynu Archeologicznego, w tym roku z modą na pierwszym planie.

 

Wyjątkowe odkrycie, wyjątkowe muzeum

Odkrycie w 1933 roku na półwyspie Jeziora Biskupińskiego pozostałości grodu kultury łużyckiej z VIII-VII w. p.n.e oraz wykopaliska prowadzone w tym miejscu do 1974 roku odbiły się szerokim echem w całej Europie i były kamieniem milowym w rozwoju polskiej archeologii. Dziś bezcenne relikty biskupińskiego grodu zabezpiecza i prezentuje szerokiej publiczności Muzeum Archeologiczne w Biskupinie – samorządowa jednostka województwa kujawsko-pomorskiego.

 

– Kompleks archeologiczny w Biskupinie to miejsce dla wszystkich – najmłodszych, młodzieży, seniorów i  całych rodzin, pasjonatów historii i tych którzy dopiero zaczynają odkrywać tajemnice przeszłości. Placówka wciąż inwestuje i bez przerwy aktualizuje bogatą ofertę edukacyjną, dostosowując ją do najnowszych trendów i oczekiwań gości. Tłumy turystów, które odwiedzają Biskupin są potwierdzeniem, że proponowana przez nasze muzeum formuła edukacji historycznej i zabawy z historią to strzał w dziesiątkę – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Domy sprzed wieków

Biskupińskie muzeum zarządza obszarem 24 hektarów. Tylko w ubiegłym roku rezerwat odwiedziło blisko 200 tysięcy osób, co plasuje go na pierwszym miejscu w Polsce i w pierwszej piątce w Europie pod względem tego rodzaju placówek. Największe atrakcje to udostępnione turystom rekonstrukcje: grodu kultury łużyckiej z VII wieku, wioski wczesnośredniowiecznej z IX-XI wieku i długich domów neolitycznych. Są też kryty trzcinową strzechą pawilon muzealny, nowoczesne centrum obsługi turystów, Dom Muzealnika oraz Pracownia Konserwacji Muzealiów. W planach jest między innymi wniesienie rekonstrukcji zabudowy ludności iwieńskiej (ok 1600-1400 p.n.e.).

 

Biskupin - mapa dojazdu

 

Doświadczyć, spróbować, poznać

Placówka kusi atrakcyjną ofertą zajęć dla młodzieży, konferencji i wystaw czasowych. Lekcje muzealne – „Jak budowano Biskupin”, „Praca archeologa” czy „Życie codzienne w Biskupinie” – gromadzą w skali rocznej 25 tysięcy młodych ludzi. Muzeum jest prekursorem archeologii doświadczalnej – organizuje warsztaty rzemiosła i prowadzi poletka z roślinami uprawianymi przez dawnych mieszkańców Biskupina. Na muzealnych łąkach można zobaczyć między innymi wrzosówki będące odpowiednikiem owiec pradziejowych oraz koniki polskie czyli tzw. tarpany. Biskupiński rezerwat był też miejscem akcji produkcji filmowych – „Stara baśń – gdy słońce było bogiem” i „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana oraz „Tajemnica Sagali” w reżyserii Jerzego Łukaszewicza.

 

Dzieje się w Biskupinie

Popularność Biskupina podtrzymują organizowane kilka razy w roku festyny, przybliżające szerokiej publiczności uniwersalne dziedzictwo historyczne. Największy z nich – wrześniowy Festyn Archeologiczny – co roku poświęcony jest inne tematyce. Autorzy imprezy prezentowali już między innymi dziedzictwo Celtów, Wikingów i Polski Piastów, a także tematy ogólniejszej natury – obyczaje barbarzyńców, wielkie odkrycia i wynalazki oraz smaki przeszłości. Za każdym razem w imprezie uczestniczy około 200 wykonawców – odtwórców dawnych rzemiosł i obyczajów. Wśród atrakcji są między innymi pokazy pracy płetwonurków, rejsy po jeziorze dłubanką oraz repliką statku wiosłowego z X-XI stulecia, pokazy orki pradziejowej, czy kąpiele w drewnianej balii. Na festyn warto dojechać turystyczną kolejką wąskotorową kursującą na trasie Żnin – Biskupin – Gąsawa.

 

„Archeo-fashion week”

Najbliższy, organizowany już po raz 22. Festyn Archeologiczny odbędzie się między 17 a 25 września pod hasłem „Biskupin archeo-fashion week”. Organizatorzy zaprezentują modę polską i europejską od epoki kamienia po czasy nowożytne: stroje mezolityczne, odzież mieszkańców biskupińskiego grodu z wczesnej epoki żelaza oraz kreacje średniowieczne. Zobaczymy także co nosili starożytni Grecy, Rzymianie i Egipcjanie. Swoje odzienie zaprezentują także wojownicy. Uczestnicy imprezy poznają techniki wyrobów strojów i galanterii, zobaczą też dawne fryzury, makijaże, nakrycia głowy oraz kosmetyki i przybory toaletowe. W programie także liczne prelekcje, przedstawienia teatralne, koncerty, pokazy walk wojów oraz konkursy i warsztaty. Festynowi towarzyszyć będzie przygotowana specjalnie z tej okazji wystawa czasowa poświęcona historii mody na przestrzeni wieków.

 

Szczegółowe informacje na www.biskupin.pl

 

Więcej informacji o działalności muzeum w materiale Muzeum Archeologiczne w Biskupinie wczoraj i dziś

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

7 września 2016 r.

 

FolderFolder