Aktualności

Nagroda główna w konkursie na witacz dożynkowy została wręczona przedstawicielom sołectwa Młyniec Drugi fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Nagroda główna w konkursie na witacz dożynkowy została wręczona przedstawicielom sołectwa Młyniec Drugi fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Sołectwo Młyniec Drugi wykonało najładniejszy witacz dożynkowy

W czwartek (16 listopada) w Karbówku odbyła się Akademia Żniwna, w trakcie której zostały podsumowane konkursy „Pomysłowy witacz dożynkowy 2023” oraz „Świetlice wiejskie – co się tutaj dzieje?”. Gośćmi na gali byli m.in. wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa, radni sejmiku województwa Stanisław Pawlak i Paweł Zgórzyński oraz poseł na Sejm Zbigniew Sosnowski.

 

– Sprawy wsi i ludzi, którzy w nich mieszkają, znajdują się w centrum zainteresowania samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Wspieramy mieszkańców w ich inicjatywach i pomagamy podtrzymywać tradycję, kierując niezbędne środki finansowe do poszczególnych sołectw. Miło jest patrzeć na to, jak dzięki nim rozwija się kujawsko-pomorska wieś – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

 

Dariusz Kurzawa w krótkim wystąpieniu podkreślił to, że wieś w Kujawsko-Pomorskiem, działające w sołectwach organizacje i tradycja ludowa są ważne dla samorządu województwa.

 

Pierwszy konkurs skierowany był do wszystkich sołectw z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.  Polegał na wyłonieniu najbardziej pomysłowego witacza dożynkowego. Na konkurs wpłynęło 28 zgłoszeń. Witacze oceniła komisja, w składzie której znaleźli się pracownicy Departamentu Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego. Komisja Konkursowa zwróciła uwagę na duże walory kulturowe i ogromny wkład pracy mieszkańców w przygotowywanie witaczy. Pula nagród pieniężnych w konkursie wynosiła 6.000 zł.

 

Wyniki konkursu na witacz dożynkowy:

  • Pierwsze miejsce – sołectwo Młyniec Drugi (gmina Lubicz, powiat toruński) – 3.000 zł
  • Drugie miejsce – sołectwo Szczawno (gmina Skrwilno, powiat rypiński) – 2.000 zł
  • Trzecie miejsce – sołectwo Sierakowo (gmina Kowalewo Pomorskie, powiat golubsko-dobrzyński) – 1.000 zł

 

Kolejny konkurs skierowany był do kół gospodyń wiejskich z terenu województwa. Celem jaki przyświecał organizatorom była promocja działalności KGW w prowadzonych przez nie świetlicach i wyłonienie najlepszych koncepcji rozwoju działalności kół  w tym roku. Na konkurs wpłynęło 26 zgłoszeń. Ich oceny dokonali pracownicy Departamentu Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego. Komisja oceniała m.in. koncepcje rozwoju kół gospodyń wiejskich, ich wpływ na integrację społeczności lokalnej, zaangażowanie mieszkańców i wpływ organizowanych wydarzeń na promocję kół. Łączna wysokość nagród finansowych w konkursie wynosiła 21.000 zł.

 

Wyniki konkursu dla kół gospodyń wiejskich:

  • Pierwsze miejsce – KGW Sadłóg-Sadłóżek-Paniewek (gmina Topólka, powiat radziejowski) – 6.000 zł
  • Drugie miejsce – KGW w Dziewierzewie (gmina Kcynia, powiat nakielski) – 5.000 zł
  • Trzecie miejsce – KGW Suchatówka (gmina Gniewkowo, powiat inowrocławski) – 4.000 zł
  • Czwarte miejsce – KGW w Brzozowie (gmina Kijewo Królewskie, powiat chełmiński) – 3.000 zł
  • Piąte miejsce – KGW Wronowy Kujawskie Maki (gmina Strzelno, powiat mogileński) – 2.000 zł
  • Szóste miejsce – Nowoczesne Koło Gospodyń Wiejskich w Grodnie (gmina Baruchowo, powiat włocławski) – 1.000 zł

 

Wydarzenie uświetnił koncert duetu Queens of Violin i Tomasza Grdenia. Publiczność wysłuchała wykładów na temat tradycji dożynkowych i zdrowego żywienia wygłoszonych przez Hannę M. Łopatyńską z Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Halinę Jurkowską reprezentującą Biolit Europe.

 

Beata Krzemińska,

rzecznik prasowa urzędu wojewódzkiego

20 listopada 2023 r.