Aktualności

Spotkanie z Wojciechem Smarzowskim i jego ekipą w bydgoskim kinie Orzeł, fot. Dariusz Gackowski
Spotkanie z Wojciechem Smarzowskim i jego ekipą w bydgoskim kinie Orzeł, fot. Dariusz Gackowski

Smarzowski kręci w Bydgoszczy i Ostromecku

W bydgoskim kinie Orzeł zakończył się w minioną niedzielę (11 października) przegląd filmów Wojciecha Smarzowskiego. Można było obejrzeć „Wołyń”, „Różę”, „Kler” i „Dom zły”, a podczas finałowego pokazu „Wesele”. Partnerem organizatorów był samorząd województwa. W podsumowującym wydarzenie spotkaniu z reżyserem, w którym wzięła też udział aktorka Agata Kulesza, uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Wojciech Smarzowski oraz jego ekipa filmowa od września goszczą w Bydgoszczy, gdzie w Starym Fordonie oraz w Ostromecku kręcą kluczowe sceny najnowszej produkcji pod roboczym tytułem „W2” („Wesele 2”). Filmowców do Bydgoszczy przyciągnęły plenery. Uwagę Smarzowskiego i jego filmowej ekipy zwróciły kościół św. Mikołaja i synagoga oraz jej otoczenie w Starym Fordonie.

 

Do Fordonu ekipa trafiła w poszukiwaniu wnętrza do jednej ze scen. Ponieważ kościół w Ostromecku okazał się za mały, wybór padł na kościół św. Mikołaja na fordońskim Rynku. Proboszcz parafii udostępnił świątynię, której neobarokowy wystrój znalazł uznanie w oczach filmowców. Wojciechowi Smarzowskiemu i operatorowi Piotrowi Sobocińskiemu (autorowi zdjęć m.in. do „Bożego Ciała”) spodobały się okolice synagogi. Uznali, że są one wręcz gotowym planem filmowym. 

 

Zdjęcia kręcone były także w Nieszawie, a kluczowe dla filmu sceny realizowane będą do 2 listopada w Ostromecku, zarówno w starym pałacu, jak i w pałacu nowym, które z tego powodu będą zamknięte dla zwiedzających. Również pałacowa restauracja będzie wówczas niedostępna dla klientów.  Na potrzeby filmu, w którym grają m.in. Agata Kulesza, Robert Więckiewicz, Arkadiusz Jakubik i Andrzej Chyra, zostanie wykorzystane także otoczenie parkowe.

 

Premiera najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego zaplanowana jest na wrzesień 2021.

 

Organizatorami wydarzenia pod nazwą „Kino Smarzowskiego” były Studio Metrage oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.  Po spotkaniu z reżyserem wystąpiło trio Mikołaja Trzaski z koncertem muzyki do jego filmów.

 

Gabinet Marszałka i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

13 października 2020 r.

 

Spotkanie z Wojciechem Smarzowskim i jego ekipą w bydgoskim kinie Orzeł, fot. Dariusz GackowskiSpotkanie z Wojciechem Smarzowskim i jego ekipą w bydgoskim kinie Orzeł, fot. Dariusz GackowskiSpotkanie z Wojciechem Smarzowskim i jego ekipą w bydgoskim kinie Orzeł, fot. Dariusz GackowskiSpotkanie z Wojciechem Smarzowskim i jego ekipą w bydgoskim kinie Orzeł, fot. Dariusz GackowskiSpotkanie z Wojciechem Smarzowskim i jego ekipą w bydgoskim kinie Orzeł, fot. Dariusz GackowskiSpotkanie z Wojciechem Smarzowskim i jego ekipą w bydgoskim kinie Orzeł, fot. Dariusz GackowskiSpotkanie z Wojciechem Smarzowskim i jego ekipą w bydgoskim kinie Orzeł, fot. Dariusz GackowskiSpotkanie z Wojciechem Smarzowskim i jego ekipą w bydgoskim kinie Orzeł, fot. Dariusz GackowskiSpotkanie z Wojciechem Smarzowskim i jego ekipą w bydgoskim kinie Orzeł, fot. Dariusz GackowskiSpotkanie z Wojciechem Smarzowskim i jego ekipą w bydgoskim kinie Orzeł, fot. Dariusz GackowskiSpotkanie z Wojciechem Smarzowskim i jego ekipą w bydgoskim kinie Orzeł, fot. Dariusz GackowskiSpotkanie z Wojciechem Smarzowskim i jego ekipą w bydgoskim kinie Orzeł, fot. Dariusz GackowskiSpotkanie z Wojciechem Smarzowskim i jego ekipą w bydgoskim kinie Orzeł, fot. Dariusz GackowskiSpotkanie z Wojciechem Smarzowskim i jego ekipą w bydgoskim kinie Orzeł, fot. Dariusz GackowskiSpotkanie z Wojciechem Smarzowskim i jego ekipą w bydgoskim kinie Orzeł, fot. Dariusz Gackowski