Aktualności

Fot. WSD w Bydgoszczy
Fot. WSD w Bydgoszczy

Skomplikowana operacja w naszym Szpitalu Dziecięcym

Neurochirurdzy i otolaryngolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy oraz wybitny amerykański specjalista prof. Andrew J. Fishman przygotowują się do zaplanowanej na poniedziałek (6 marca) niezwykle skomplikowanej operacji usunięcia rozległego guza podstawy czaszki u sześcioletniego dziecka. Marszałkowska lecznica jest jednym z nielicznych ośrodków w kraju specjalizujących się w leczeniu trudno dostępnych guzów głowy i szyi.

 

Zabieg polegał będzie na usunięciu penetrującego głęboko do jamy czaszki guza wychodzącego z szyi (ślinianki przyusznej) oraz rekonstrukcji nerwów. W skład zespołu operacyjnego wchodzą otorynolaryngolodzy dziecięcy pod kierunkiem prof. Józefa Mierzwińskiego i neurochirurdzy pod kierunkiem ordynatora Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej WSD doktora Dariusza Paczkowskiego. Operacja potrwa kilkanaście godzin.  

 

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy jest jednym z nielicznych ośrodków w kraju, który  specjalizuje się w leczeniu chirurgicznym i onkologicznym trudno dostępnych guzów głowy i szyi, w tym szczególnie guzów podstawy czaszki. Interdyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą specjalista w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, neurochirurg, chirurg szczękowy oraz otolaryngolog dziecięcy podejmuje niezwykle skomplikowane wyzwania, a  wieloletnia wielospecjalistyczna współpraca powoduje, że trafiają tu najbardziej skomplikowane przypadki także z innych regionów. W 2020 roku zespół otolaryngologiczno-neurochirurgiczny podjął się, z sukcesem, pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej operacji wszczepienia implantu słuchowego do pnia mózgu. Specjalistyczne zabiegi w zakresie podstawy czaszki wykonywane są w naszym Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy regularnie.

 

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

3 marca 2023 r.