Aktualności

Otwarcie wystawy „Siła kobiety”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Otwarcie wystawy „Siła kobiety”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Silne, waleczne, pełne pasji – wystawa w Urzędzie Marszałkowskim

Nowotwór – z taką diagnozą mierzy się każdego dnia wiele kobiet. Ich determinacja i walka, jaką toczą na drodze do zdrowia, są niezwykłe. Jedenaście mieszkanek naszego regionu, zmagających się z chorobą nowotworową, stanęło przed obiektywem Filipa Kowalkowskiego. Efektem współpracy jest wystawa „Siła kobiety”, którą w poniedziałek (17 października) w Urzędzie Marszałkowskim otworzyli, w towarzystwie bohaterek sesji, marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. Oficjalna strona akcji

 

– Siła jest kobietą, kobieta jest siłą. Kobiety są silne siłą swoich bliskich, którzy potrafią w momentach załamania trzymać je za rękę. Kobiety powinny być silne siłą samorządów, które będą wspierać profilaktykę, siłą służby zdrowia, która będzie rzeczywiście służyć, i siłą sztuki, towarzyszącej w codzienności i utrwalającej ulotne chwile. Zaprezentowane fotogramy pokazują tę siłę i zbliżają nas do dobra i do piękna – mówiła podczas uroczystego otwarcia wystawy przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

 

– Skuteczna strategia walki z chorobą to przede wszystkim wczesne jej wykrycie, jeszcze w stadium bezobjawowym, dlatego jako samorząd województwa regularnie inicjujemy i włączamy się w akcje profilaktyczne. Dziękuję wszystkim naszym bohaterkom, odważnym, wspaniałym, dającym przykład heroizmu i pokazującym innym kobietom, że choroba nowotworowa nie jest wyrokiem – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

 

– Zdjęcia powstawały w miejscach, które są ważne w codziennym życiu każdej z bohaterek. Chciałem przez to pokazać, że z chorobą nowotworową można normalnie żyć, rozwijać pasje, realizować plany.
I że nie jest to temat, od którego trzeba uciekać. Mam nadzieję, że te portrety również dla innych osób staną się inspiracją do szukania w sobie siły
– wyjaśnia autor zdjęć Filip Kowalkowski.

 

Film z sesji zdjęciowej na profilu Facebook dziennika „Nowości”

  

Wystawa jest dostępna na pierwszym piętrze przed salą sesyjną Urzędu Marszałkowskiego do 30 października. Od przyszłego poniedziałku (24 października) portrety można będzie oglądać także w centrach handlowych w pięciu kujawsko-pomorskich miastach:

  • w Centrum Handlowym Focus w Bydgoszczy,
  • w Centrum Handlowym Plaza w Toruniu,
  • w Centrum Handlowym Wzorcownia we Włocławku,
  • w Galerii Solnej w Inowrocławiu,
  • w Galerii Grudziądzkiej w Grudziądzu.

 

Wystawa jest częścią cyklicznej akcji organizowanej przed bydgoski oddział Polska Press, a jej partnerem jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Rak piersi jest najczęstszym kobiecym nowotworem złośliwym. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważne są profilaktyka zdrowotna i regularne badania, które pozwolą wykryć najmniejsze zmiany. Wczesna diagnoza to szansa na skuteczne wyleczenie.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

17 października 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 19 października 2022 r.

 

Otwarcie wystawy „Siła kobiety”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie wystawy „Siła kobiety”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie wystawy „Siła kobiety”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie wystawy „Siła kobiety”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie wystawy „Siła kobiety”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie wystawy „Siła kobiety”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie wystawy „Siła kobiety”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie wystawy „Siła kobiety”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie wystawy „Siła kobiety”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie wystawy „Siła kobiety”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie wystawy „Siła kobiety”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP