Sesja osób niepełnosprawnych
Z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych 1 grudnia odbyła się 7. Sesja Osób Niepełnosprawnych w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Była ona współorganizowana przez kujawsko-pomorski odział wojewódzki Ligi Kobiet Polskich, Kancelarię Sejmiku, a także Wydział Integracji Osób Niepełnosprawnych w Departamencie Spraw Społecznych i Zdrowia. Sesję prowadzili przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober i przewodniczący sejmikowej Komisji Pracy, Pomocy Społecznej i Bezpieczeństwa Marek Witkowski.
Uczestnicy sesji reprezentowali środowiska osób niepełnosprawnych z całego regionu: organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, warsztaty terapii zajęciowej oraz ośrodki szkolno-wychowawcze prowadzone przez samorząd województwa. Nie zabrakło przedstawicieli instytucji zajmujących się na co dzień problematyką związaną z pomocą osobom niepełnosprawnym i organizacji skupiających środowiska osób niepełnosprawnych. Wśród obecnych byli między innymi przewodniczący Wojewódzkiej Społecznej Rady Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Kranz, pełnomocnik ds. Niepełnosprawności Parlamentu Studentów RP Jakub Waszak, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PFRON Aleksandra Gierej i pełnomocnik zarządu województwa ds. osób niepełnosprawnych Maria Dreszer, a także radni województwa, Katarzyna Lubańska i Marek Witkowski.
Program sesji umożliwiał składanie interpelacji przez przedstawicieli środowisk osób niepełnosprawnych. Interpelacje zgłosili:
- Aleksandra Czapiewska reprezentująca Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Specjalnej Troski w Tucholi
- Karolina Tułodziecka reprezentująca Towarzystwo Rodziców Dzieci Specjalnej Troski w Brodnicy,
- Anna Lewandowska reprezentująca kujawsko-pomorski oddział wojewódzki Ligi Kobiet Polskich w Bydgoszczy,
- Dominik Łazarski reprezentujący Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy,
- Angelika Koślińska ze Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Specjalnej Troski w Tucholi,
- Katarzyna Wojtaszek z Fundacji „Jedyna Taka” w Ciechocinku,
- Natalia Ofiara reprezentująca Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu.
Interpelacje dotyczyły aktualnych problemów związanych z różnego typu utrudnieniami, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne w naszym województwie. Zostaną one skierowane do właściwych instytucji rządowych i jednostek samorządu terytorialnego, w gestii których znajdują się poszczególne zagadnienia podejmowane w interpelacjach.
Część merytoryczną spotkania zakończyło podsumowanie losów interpelacji zgłaszanych w latach ubiegłych. Uczestnicy sesji mieli też okazję wysłuchać krótkiego programu artystycznego przygotowanego przez Rolanda Świstka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy. Po zamknięciu obrad wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe upominki i certyfikaty uczestnictwa w wydarzeniu.
Kancelaria Sejmiku
i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
2 grudnia 2015 r.