Aktualności

Władysława Urban, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Władysława Urban, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Nestorki z medalami

Seniorzy są nieocenionym źródłem wiedzy, która płynie z ich wieloletniego doświadczenia. Najstarsi mieszkańcy naszego regionu otrzymują medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis jako podziękowanie za wkład w budowę województwa. Ostatnio otrzymały je stusześcioletnia Władysława Urban z Sępólna Krajeńskiego i stuletnia Marianna Krotowska pochodząca z powiatu mogileńskiego.

 

– Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W tym roku będzie obchodziła swoje 107. urodziny! Pani Władysława Urban urodziła się w październiku 1915 roku. Od zawsze związana z naszym regionem, dorastała w wielodzietnej rodzinie na gospodarstwie w powiecie sępoleńskim. W 1941 roku wzięła ślub z Teodorem. Para wspólnie wychowywała córkę i syna, zamieszkali w Sępólnie Krajeńskim. Seniorka zajmowała się opieką nad domem i dziećmi, czas wolny wypełniały jej robótki ręczne. Medal Unitas Durat wręczyła jej wiceprzewodnicząca sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Agnieszka Kłopotek. Pełny biogram.

 

Marianna Krotowska to kolejna z osób bliskich naszemu regionowi, która otrzymała marszałkowskie odznaczenie. Urodziła się 1 lutego 1922 roku w Jeziorkach w powiecie mogileńskim, gdzie spędziła dzieciństwo wraz z dziewięciorgiem rodzeństwa. Wraz z mężem Edwardem wspólnie prowadziła gospodarstwo rolne, wychowywali troje dzieci. Byli małżeństwem aż do 2014 roku, wówczas pan Edward zmarł. Pani Marianna to pasjonatka książek oraz szydełkowania. Pełny biogram.

 

Medale Unitas Durat pragniemy wręczyć każdemu mieszkańcowi naszego województwa, który ukończył setny rok życia.

 

Zapraszamy do kontaktu rodziny stulatków i osób mających więcej niż sto lat, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 oraz adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 lutego 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 lutego 2022 r.

 

Marianna Krotowska, fot. archiwum rodzinyWładysława Urban, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPWładysława Urban, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPWładysława Urban, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPWładysława Urban, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP