Aktualności

Ceremonia odsłonięcia popiersia Władysława Raczkiewicza w Senacie, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Ceremonia odsłonięcia popiersia Władysława Raczkiewicza w Senacie, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Senat uczcił prezydenta Raczkiewicza

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki odsłonił w środę (16 czerwca) w siedzibie izby wyższej parlamentu w Warszawie popiersie Władysława Raczkiewicza, prezydenta RP na uchodźstwie w latach 1939-1947, a wcześniej m.in. urzędującego w Toruniu wojewody Wielkiego Pomorza (1936-1939). W uroczystości uczestniczył wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski.

 

Był jedną z najwybitniejszych postaci II Rzeczypospolitej i polskiego wychodźstwa lat 1939-1947. Urodził się w 1885 roku i wychowywał w inteligenckiej rodzinie o patriotycznych tradycjach; w 1911 roku ukończył prawo na słynnym uniwersytecie w Dorpacie (obecnie Tartu, kulturalna i intelektualna stolica Estonii). Uczestnik pierwszej wojny światowej i wojny bolszewickiej, brał udział w organizowaniu struktur odradzającej się w 1918 roku ojczyzny. Jako skuteczny polityk był później m.in. ministrem spraw wewnętrznych w czterech przedwojennych rządach, a także senatorem i marszałkiem Senatu (1930-1935).

 

Samorządowe władze województwa kujawsko-pomorskiego jako pierwsze postanowiły przypomnieć tę interesującą sylwetkę. W 2010 roku przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu stanął pierwszy i do niedawna jedyny pomnik Władysława Raczkiewicza. Rok 2017 obchodziliśmy jako Rok Raczkiewicza, wtedy też nadano jego imię sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego i toruńskiej Trasie Średnicowej, a także jednej z sal w Senacie.

 

Pomnik w formie popiersia, który został odsłonięty na II piętrze senackiej części kompleksu parlamentarnego przy ul. Wiejskiej w Warszawie, powstał z inicjatywy Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego. Autorem jest związany z gdańską Akademią Sztuk Pięknych rzeźbiarz Tomasz Sobisz.

 

W ceremonii w Senacie uczestniczyli też wicemarszałek Senatu VIII kadencji Jan Wyrowiński, który jest prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, oraz senator Ryszard Bober.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 czerwca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2021 r.

 

Ceremonia odsłonięcia popiersia Władysława Raczkiewicza w Senacie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPCeremonia odsłonięcia popiersia Władysława Raczkiewicza w Senacie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPCeremonia odsłonięcia popiersia Władysława Raczkiewicza w Senacie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPCeremonia odsłonięcia popiersia Władysława Raczkiewicza w Senacie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPCeremonia odsłonięcia popiersia Władysława Raczkiewicza w Senacie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPCeremonia odsłonięcia popiersia Władysława Raczkiewicza w Senacie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPCeremonia odsłonięcia popiersia Władysława Raczkiewicza w Senacie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPCeremonia odsłonięcia popiersia Władysława Raczkiewicza w Senacie, fot. Andrzej Goiński/UMWKPCeremonia odsłonięcia popiersia Władysława Raczkiewicza w Senacie, fot. Andrzej Goiński/UMWKP