Aktualności

Setne urodziny Janiny Uzarowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Setne urodziny Janiny Uzarowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Samych dobrych chwil, pani Janino!

Od urodzenia związana z naszym regionem, zajmowała się rolnictwem i opieką nad dziećmi i domem. Janina Uzarowska obchodziła wczoraj (10 sierpnia) swoje setne urodziny. W środowe popołudnie odwiedziła ją członek zarządu Aneta Jędrzejewska, wręczając medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Córka Rozalii i Michała Głowackich urodziła się w Piołunowie w powiecie radziejowskim, następnie rodzina przeprowadziła się do okolicznego Kwilna. Tam pani Janina mieszka do dziś. W czasie wojny pracowała przymusowo w majątku ziemskim zarządzanym przez niemieckiego okupanta. W październiku 1952 roku stanęła na ślubnym kobiercu ze Stefanem Uzarowskim, był on pracownikiem kolei wąskotorowej w Dobrem. Małżeństwo prowadziło wspólnie także gospodarstwo rolne. Mieli troje dzieci: córki Wandę i Irenę oraz syna Zygmunta. Pani Janina doczekała wnuczki, trojga wnuków oraz czworo prawnuków. Pełny biogram.

Janina Uzarowska, fot. archiwum rodzinySetne urodziny Janiny Uzarowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSetne urodziny Janiny Uzarowskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W sobotę (13 sierpnia) marszałek Piotr Całbecki odwiedzi kolejną mieszkankę regionu, Annę Raczyńską, zasłużoną dla toruńskiej medycyny. To będzie 267 osoba z województwa odznaczona medalem Unitas Durat, która ukończy setny rok życia.

Anna Raczyńska, fot. archiwum rodziny

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2022 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

11 sierpnia 2022 r.