Samochody dla strażaków
Do służby w Ochotniczej Straży Pożarnej w województwie wchodzi właśnie siedem średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych, zakupionych dzięki wsparciu z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Oficjalnie przekazaliśmy je strażakom podczas sobotniej (15 grudnia) uroczystości przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Wiosną druhowie z OSP otrzymają kolejne siedem wozów.
– Te samochody będą służyć mieszkańcom i poprawiać nasze bezpieczeństwo. Ale bez waszego zaangażowania – bez pracy i służby ochotników – same samochody nie znaczyłyby nic. Rolą samorządu województwa jak również samorządów, które na co dzień współpracują ze strażakami, jest pomagać tym, którzy w sposób bezinteresowny służą potrzebującym, oferując swój czas, a często narażając zdrowie i życie – powiedział marszałek Piotr Całbecki (wypowiedź audio).
– Dziś z całą pewnością można powiedzieć, że spełnia się marzenie koleżanek i kolegów druhów z siedmiu jednostek ochotniczych straży pożarnych, którzy otrzymują piękne, nowe, nowoczesne samochody ratowniczo-gaśnicze. Ale dzisiejszy dzień to także powód do radości wszystkich mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, bo ostatnie lata pokazały, że matka natura lubi być kapryśna i każdy z nas, bez względu na miejsce zamieszkania, musi się liczyć z tym, że będzie potrzebował pomocy braci strażackiej – powiedział poseł Zbigniew Sosnowski, wiceprezes Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP (wypowiedź audio).
– To kolejne wozy, które trafiają do waszych jednostek – powiedział druhom przewodniczący sejmiku Ryszard Bober – Doposażamy was również w drobny sprzęt, który służy strażakom w codziennej pracy. Dziękuję za zaangażowanie samorządów gminnych, które zagospodarowały w budżetach odpowiednie środki na doposażenie OSP (wypowiedź audio).
Średnie wozy ratownicze ze zbiornikiem wodnym i autopompą, których uroczyste przekazanie odbyło się w sobotę (15 grudnia) będą służyć w jednostkach:
- OSP Cekcyn (powiat tucholski);
- OSP Gościeradz (powiat bydgoski);
- OSP Łążyn (powiat toruński);
- OSP Strzygi (powiat brodnicki);
- OSP Janowice (powiat włocławski);
- OSP Świętosław (powiat golubsko-dobrzyński);
- OSP Kołodziejewo (powiat inowrocławski).
Samochody zbudowano na podwoziu Volvo SL, wyposażone są w napęd na obie osie i czterodrzwiowe kabiny przystosowane do przewozu 6 strażaków. W kabinach zainstalowano radiotelefony. Samochody mają wyciągarki elektryczne o uciągu 8 ton. Zbiornik wody ma pojemność 3 tysięcy litrów, a zbiornik środka pianotwórczego 300 litrów. Maksymalna wydajność pompy to 2,9 tysiąca litrów na minutę. Wozy wyposażono też w wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów, maszt oświetleniowy wysuwany pneumatycznie, agregat prądotwórczy, instalację zraszaczową pod kołami, drabinę, narzędzia hydrauliczne i armaturę wodno-pianową. Każdy kosztował 840 tysięcy złotych.
Druhowie zakupili samochody dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. Projekt, którego liderem jest kujawsko-pomorski Oddział Wojewódzki Związku OSP RP zakłada zakup w sumie 14 pojazdów – 10 średnich i 4 ciężkich. Łączny koszt zakupów to prawie 13 milionów złotych, wartość dofinansowania z naszego RPO wynosi 8,4 miliona złotych. Pozostałe 7 wozów, których uroczyste przekazanie planowane jest wiosną, trafi do jednostek:
Średni samochód gaśniczy ze zbiornikiem wodnym i autopompą:
- OSP Chlebowo (powiat lipnowski);
- OSP Radzyń Chełmiński (powiat grudziądzki);
- OSP Szubin (powiat nakielski);
Ciężki samochód gaśniczy ze zbiornikiem wodnym i autopompą:
- OSP Gąsawa (powiat żniński);
- OSP Gębice (powiat mogileński);
- OSP Przysiersk (powiat świecki);
- OSP Wąbrzeźno (powiat wąbrzeski).
W sobotniej uroczystości uczestniczyli strażacy ze wszystkich jednostek OSP uczestniczących w projekcie oraz samorządowcy z terenów, na które trafi sprzęt. Samorząd województwa reprezentowali marszałek Piotr Całbecki oraz przewodniczący sejmiku Ryszard Bober, a kujawsko-pomorski oddział wojewódzki Związku OSP RP dh Zdzisław Dąbrowski. Odbyły się także konferencja promująca projekt oraz prezentacja możliwości nowego sprzętu na placu za Urzędem Marszałkowskim.
Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020 jednostki OSP otrzymały wcześniej, w 2017 roku, 13 nowoczesnych pojazdów o łącznej wartości blisko 11 milionów złotych (więcej).
Strażacy ze struktur Ochotniczej Straży Pożarnej to 854 jednostek, przede wszystkim na terenach wiejskich, w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym działa 208 z nich. Liczba czynnych członków OSP to ponad 27 tysięcy, a całe środowisko – z członkami honorowymi, członkami wspierającymi, angażującymi się w działalność ochotniczych drużyn strażackich paniami oraz drużynami harcerskimi i młodzieżowymi – to ponad 35 tysięcy osób.
Więcej o wsparciu samorządu województwa dla strażaków.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
13 grudnia 2018 r.
Ostatnia aktualizacja: 17 grudnia 2018 r.