Aktualności

Turniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Turniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Rycerskie zmagania w Golubiu-Dobrzyniu (zdjęcia)

W miniony weekend na zamku w Golubiu-Dobrzyniu odbył się jubileuszowy 40. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski. Partnerem głównym wydarzenia był samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Stającym w szranki wojom sekundował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Turniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu był pierwszą współczesną imprezą tego typu w Polsce. Co roku na golubskim wzgórzu rywalizują śmiałkowie ze wszystkich zakątków kraju, a także z Europy i świata. Dziś turniej stał się wyznacznikiem prężnie działającego ruchu odtwórstwa historycznego, a także marką naszego województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Zmagania rozpoczęły się w piątek, kiedy to orszak rycerski przemaszerował ulicami Golubia-Dobrzynia.  W sobotę odbyły się eliminacje konnego turnieju zręcznościowego, turniejów kuszniczego i łuczniczego, a także międzynarodowego turnieju konny rycerzy ciężkozbrojnych z udziałem śmiałków z Polski, Kanady, Danii, Francji, Włoch i Ukrainy. Finały tych konkurencji odbyły się w niedzielę. Na gości wydarzenia w ciągu dwóch dni czekały liczne atrakcje: pokazy grup rekonstrukcyjnych (m.in. Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko – Pomorskiego i  grupy kaskaderskiej Ukrainian Cossacks), występy nadwornego lutnisty Królewny Anny Wazówny, jarmark z pamiątkami, jadłem i napitkiem. Bezpośrednich relacji z turnieju było można słuchać na antenie Radia ZET, podczas letniego programu ZET Cafe. Więcej informacji na stronie Zamku w Golubiu-Dobrzyniu.

 

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu to czteroskrzydłowy zamek krzyżacki wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem. W przeciągu swojego istnienia był wielokrotnie przebudowywany, m.in. w XVII wieku na polecenie Anny Wazówny. Według legend w czasie wojen polsko-szwedzkich golubski zamek posiadał tajemne, podziemne przejście pod Drwęcą do zamku w Radzikach Dużych. Obecnie mieści się w nim muzeum, hotel i restauracja.

 

Tegoroczny turniej odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 lipca 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 11 lipca 2016 r.

 

Turniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plTurniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plTurniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plTurniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plTurniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plTurniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plTurniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plTurniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plTurniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plTurniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plTurniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plTurniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plTurniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plTurniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plTurniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plTurniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plTurniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plTurniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plTurniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plTurniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl