Aktualności

Podpisanie umowy z wykonawcami inwestycji, fot. Mikołaj Kuras
Podpisanie umowy z wykonawcami inwestycji, fot. Mikołaj Kuras

Rusza rewitalizacja ciechocińskich tężni

Symbol Ciechocinka, zespół największych w Europie drewnianych tężni już wkrótce odzyska dawny blask. Odnowione zostaną wymagające pilnej modernizacji dwie tężnie (numer 1 i 3). Remont przejdzie również budynek przepompowni solanki. 4 marca w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się uroczystość podpisania umowy z wykonawcami inwestycji, którzy już w marcu wejdą na plac budowy. W spotkaniu uczestniczyli marszałek województwa Piotr Całbecki i członek zarządu Sławomir Kopyść.

 

– Ciechocińskie tężnie są unikatowym na skalę europejską zabytkiem techniki, tworzącym niepowtarzalny mikroklimat, który przyciąga turystów i kuracjuszy z całego świata. Ich stan wymaga natychmiastowej interwencji. Rewitalizacja przywróci tężniom ich funkcję i pozwoli na lepsze wyeksponowanie historycznych elementów architektonicznych. Pracujemy nad procedurami i mechanizmem finansowym, który w przyszłości pozwoli zapewnić środki na bieżące prace naprawcze i coroczne odnawianie niszczejących elementów tężni, by uniknąć sytuacji, jaką mamy obecnie – przejęliśmy tężnie, które od blisko czterdziestu lat nie były w ogóle remontowane – mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

Wszystkie wystąpienia (audio):

 

Inwestorem rewitalizacji jest Uzdrowisko Ciechocinek, które administruje kompleksem tężni w imieniu samorządu województwa. W wyniku przetargu spółka wyłoniła wykonawców inwestycji – konsorcjum płockich firm:

  • lider: Firma Remontowo-Budowlana Lipowski Sp. j.,
  • partnerzy: Zakład Usług Budowlanych Arbi Robert Zakrzewski oraz Usługi Blacharsko-Dekarskie Marzena Seklecka.

 

Rewitalizację przejdą dwie zabytkowe tężnie, drewniane obiekty mierzące 15 metrów wysokości i 10 metrów szerokości. Długość tężni nr 1 to 655 metrów, tężnia nr 3 liczy 363 metry długości. Zakres inwestycji obejmuje odtworzenie zniszczonych elementów konstrukcyjnych (w przypadku tężni nr 1 będzie to odnowienie całej konstrukcji), w tym wymianę drewnianych pali oraz naprawę fundamentów. Wyremontowane zostaną pomosty górne i dolne, konstrukcje nośne i zbiorniki solankowe. Tężnie pokryje nowa tarnina. Renowację przejdzie zabytkowy wiatrak tężni nr 3 (obecnie nieczynny, przed laty służący do tłoczenia solanki z wykorzystaniem siły wiatru). Obiekty zostaną dobrze oświetlone, jak w przypadku cennych zabytków.

 

Gruntowny remont przejdzie także budynek przepompowni solanki. Wykonawcy położą nowy dach i odnowią elewację. Wewnątrz pojawią się nowe posadzki i okładziny ścienne odporne na działanie solanki. Zakres prac obejmuje również wymianę elementów instalacji elektrycznej i remont trzech pomp solankowych.

 

Teren wokół rewitalizowanych tężni zostanie zagospodarowany; pojawią się nowe alejki spacerowe z zatoczkami wypoczynkowymi wyposażonymi w ławki.

 

Zakończenie prac modernizacyjnych zaplanowano na koniec 2021 roku. Wartość całej inwestycji to 21,6 miliona złotych. Realizacja zadania możliwa jest dzięki 15 milionom złotych dofinansowania ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach wsparcia na rozwój tak zwanych potencjałów endogenicznych województwa (więcej).

 

Dotacje to całkowicie nowa dziedzina wsparcia. Chodzi o wykorzystanie dla rozwoju regionu istniejących zasobów przyrodniczych, przestrzennych i kulturowych. W Kujawsko-Pomorskiem zidentyfikowano trzy takie dziedziny – turystykę, uzdrowiska i kulturę. Uruchomienie specjalnych środków na ten cel to efekt renegocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego prowadzonych przez marszałkowska administrację z Komisją Europejską. W wyniku zabiegów marszałka Piotra Całbeckiego Unia Europejska zgodziła się przeznaczyć na ten obszar działań 25 milionów euro, czyli około 107 milionów złotych.

 

Czytaj także:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 marca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 marca 2020 r.

 

Podpisanie umowy z wykonawcami inwestycji, fot. Mikołaj Kuras Podpisanie umowy z wykonawcami inwestycji, fot. Mikołaj Kuras Podpisanie umowy z wykonawcami inwestycji, fot. Mikołaj Kuras Podpisanie umowy z wykonawcami inwestycji, fot. Mikołaj Kuras Podpisanie umowy z wykonawcami inwestycji, fot. Mikołaj Kuras Podpisanie umowy z wykonawcami inwestycji, fot. Mikołaj Kuras Podpisanie umowy z wykonawcami inwestycji, fot. Mikołaj Kuras