Aktualności

Podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 265, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 265, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Rusza modernizacja drogi wojewódzkiej w powiecie włocławskim

Blisko siedmiokilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 265 prowadzący z Baruchowa w powiecie włocławskim do granicy z Mazowszem zostanie gruntownie zmodernizowany. We wtorek (24 sierpnia) w Urzędzie Marszałkowskim w obecności wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego, członka zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej oraz przedstawicieli lokalnych samorządów, Zarząd Dróg Wojewódzkich zawarł umowę z wykonawcą prac. Zakończenie wartej 7,8 mln zł inwestycji finansowanej z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego planowane jest jeszcze w tym roku.

Droga wojewódzka nr 265 stanowi ważny dojazd do węzłów na autostradzie A1 w Kowalu i pod Włocławkiem. W Kujawsko-Pomorskiem na długości ponad 30 kilometrów komunikuje między innymi gminy Brześć Kujawski, Włocławek, Kowal i Baruchowo.

– To pierwszy etap przebudowy. Równocześnie trwają przygotowania związane ze zleceniem przebudowy ośmiokilometrowego odcinka na trasie Kowal-Baruchowo. Pieniądze na to zadanie są zabezpieczone, trwa aktualizacja dokumentacji projektowej. Prace budowlane ruszą w przyszłym roku – zaznaczył wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

– W powiecie włocławskim, który posiada bardzo gęstą sieć dróg wojewódzkich w ciągu ostatnich lat nadrabiamy wiele zaległości. Trwa ostatni etap modernizacji odcinka drogi wojewódzkiej nr 265 z Brześcia do Kowala, gdzie wiosną zleciliśmy szereg dodatkowych prac. Zawarliśmy także kolejne umowy, m.in. na modernizację drogi wojewódzkiej z Brześcia do Lubrańca oraz budowę obwodnicy Lubrańca – podkreśliła członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska.

– Prace rozpoczynamy już dziś. Na początek zajmiemy się frezowaniem istniejącej nawierzchni, następnie wykopane zostaną rowy, wykonamy przepusty pod zjazdami i kolejno będziemy układać wszystkie warstwy konstrukcyjne i bitumiczne jezdni – wyjaśnił kierownik kontraktu, przedstawiciel firmy Drogomex sp. z o. o. Mateusz Antoniak.

 

Droga wojewódzka nr 265 zostanie zmodernizowana na odcinku o długości 6,6 km. Prace obejmą ułożenie nowych warstw nawierzchni i wzmocnienie jezdni, co zapobiegnie powstawaniu kolein i spękań na trasie, którą porusza się wiele ciężarówek. Przebudowane zostaną zatoki autobusowe, rowy odwadniające, zjazdy na posesje i do pól uprawnych. Trasa zyska utwardzone pobocza i oznakowanie. Zakończenie prac budowlanych planowane jest jeszcze w tym roku. Inwestycja jest finansowana ze środków województwa kujawsko-pomorskiego.

We wtorkowym spotkaniu (24 sierpnia) uczestniczyli dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Przemysław Dąbrowski i przedstawiciel wyłonionego w przetargu wykonawcy, spółki Drogomex, Mateusz Antoniak oraz starosta włocławski Roman Gołębiewski i Stanisław Sadowski, wójt gminy Baruchowo.

Droga wojewódzka nr 265 łącząca Brześć Kujawski z Gostyninem w województwie mazowieckim jest jedną z blisko 90 tras, które podlegają samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego. Sieć dróg wojewódzkich ma długość ponad 1700 kilometrów, z czego w powiecie włocławskim znajduje się około 140 kilometrów.

Modernizacja drogi wojewódzkiej 265 w liczbach:

  • 6,6 km to długość odcinka drogi wojewódzkiej nr 265, który zostanie przebudowany pomiędzy Baruchowem i granicą województwa,
  • 7,84 mln zł to koszt prac budowlanych,
  • 3 miesiące potrwają prace budowlane,
  • 5 lat gwarancji udzieli wykonawca.

 

Wydatki na inwestycje drogowe

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na przygotowanie i realizację zadań drogowych zabezpieczył środki o łącznej wartości 800 mln złotych, które zostaną wykorzystane na przeprowadzenie inwestycji do 2023 roku. Do tej kwoty dołączyliśmy kolejne 200 mln złotych przeznaczony na modernizację infrastruktury drogowej w następnych trzech latach, co łącznie daje miliard złotych na poprawę jakości wojewódzkich tras. Z listą realizowanych obecnie zadań można zapoznać się na naszej stronie.

 

Zobacz też:

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich

oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

24 sierpnia 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 26 sierpnia 2021 r.

Podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 265, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl Podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 265, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl Podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 265, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl Podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 265, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl Podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 265, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl Podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 265, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl Podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 265, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl Mapka