Aktualności

Fot. Tymon Markowski
Fot. Tymon Markowski

RPO: czas na nowoczesność w przychodniach

Trwa nabór wniosków w pierwszym ogłoszonym przez zarząd województwa konkursie, dotyczącym wsparcia na wyposażenie w sprzęt medyczny przychodni podstawowej opieki medycznej i ambulatoriów opieki specjalistycznej. Aplikować mogą wszystkie podmioty prowadzące finansowaną ze środków publicznych tego rodzaju działalność leczniczą i diagnostyczną, w tym praktykujący indywidualnie lekarze i pielęgniarki. Do podziału jest ponad 8,5 miliona złotych.

 

– Przychodnie, przede wszystkim te gorzej wyposażone i funkcjonujące z dala od głównych ośrodków, będą mogły uzupełnić sprzęt o nowoczesną aparaturę diagnostyczną oraz nowoczesny sprzęt ratujący życie, a także uzupełniający je osprzęt informatyczny – precyzuje marszałek Piotr Całbecki. – Wcześniej z różnego rodzaju naszego wsparcia inwestycyjnego, w tym w ramach RPO poprzedniej perspektywy, skorzystały przede wszystkim szpitale.

 

Każdy z aplikujących może złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie, dotyczący tylko jednego projektu. Maksymalne wsparcie wynosi 100 tysięcy złotych (dla przychodni podstawowej opieki medycznej) i 200 tysięcy złotych (dla ambulatoriów specjalistycznych i podmiotów z zaawansowaną diagnostyką medyczną). Pula środków w konkursie to 2 miliony euro, czyli 8,7 mln złotych. Wartość dofinansowania może sięgnąć połowy kosztów planowanego przedsięwzięcia.

 

W ramach projektów będzie nabyć m. in. aparaty ultrasonograficzne, sprzęt do badań endoskopowych, aparaty EKG, spirometry, lasery chirurgiczne, sprzęt ratujący życie, w tym defibrylatory.

 

Nabór wniosków ruszył 30 grudnia i potrwa do końca lutego. Rozstrzygnięcie planujemy na lipiec 2017.

 

 

Jednocześnie ogłoszony został konkurs o dofinansowanie inwestycji i zakupów aparatury medycznej dla szpitali wojewódzkich. W tym przypadku do zagospodarowanie jest blisko 70 milionów złotych (16 mln euro). Nabór wniosków rozpoczął się 30 grudnia potrwa do końca czerwca 2017.

 

 

Czytaj też Aktualne konkursy RPO

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 stycznia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 15 lutego 2016 r.