Aktualności

Tak wyglądać będzie kompleks WSZ po zakończeniu inwestycji ; oprac. 4105.eu
Tak wyglądać będzie kompleks WSZ po zakończeniu inwestycji ; oprac. 4105.eu

Rozbudowa WSZ: Budimex wchodzi na plac budowy

Rusza rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Po zawartej 17 listopada umowie kredytowej 22 listopada miała miejsce uroczystość podpisania kontraktu z wykonawcą robót budowlanych, renomowaną firmą Budimex. Start inwestycji, która potrwa 36 miesięcy i nie przerwie funkcjonowania lecznicy, jeszcze tej jesieni.

 

Ceremonia podpisania dokumentu odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim w obecności parlamentarzystów, samorządowców oraz przedstawicieli kierownictwa i personelu lecznicy.

 

– To będzie jeden z najnowocześniejszych szpitali w kraju i jeden z najlepiej zorganizowanych w Europie – podkreślił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki. Prof. Marek Jackowski, naczelny lekarz WSZ i jeden z autorów koncepcji funkcjonowania placówki po rozbudowie, mówił, że oto spełnia się jego marzenie o pięknym szpitalu w Toruniu. Dodał, że najważniejsza w uruchamianym właśnie projekcie jest misja szpitala: – Chcemy poprawić dostępność do diagnostyki i leczenia. 

 

Simon Gregson z firmy 4105.eu, która jest głównym projektantem nowego kompleksu, opowiadał o zastosowanych w nim nowoczesnych, energooszczędnych i ekologicznych rozwiązaniach, a także o tym, że podstawową ideą przedsięwzięcia jest to, by był to „szpital dla ludzi”. – Nie „szpital-maszyna”, tylko przyjazne środowisko, które uzdrawia – wyjaśnił, wskazując na zaprojektowane przez jego pracownię wnętrza i przestrzenie, w których zarówno pacjenci, jak i odwiedzający powinni się dobrze czuć.

 

Dyrektor Stanisław Świątek z Budimeksu, który w imieniu swojej firmy złożył dziś podpis na umowie, podkreślał wagę wyzwania jakim jest rozbudowa szpitala, który podczas procesu inwestycyjnego będzie cały czas będzie przyjmował i leczył pacjentów. – Dlatego będzie się tym zajmował nasz najlepszy zespół z dużym doświadczeniem w realizacji tego rodzaju projektów – zapewnił.

 

Założona z rozmachem i uwzględniająca europejskie standardy dla tego typu placówek rozbudowa i modernizacja WZS obejmuje dobudowanie nowych skrzydeł do istniejącego gmachu głównego, który zostanie poddany gruntowanej modernizacji, oraz wzniesienie pawilonów dla szpitala zakaźnego i pięciu oddziałów psychiatrycznych, pawilonu administracyjnego, w którym znajdzie też lokum szpitalna apteka, oraz trzykondygnacyjnego parkingu. Gmach główny lecznicy pomieści między innymi dobrze zorganizowany oddział ratunkowy, z własnymi salami operacyjnymi i nowoczesnym zapleczem diagnostycznym, sąsiadujący z Oddziałem Kardiologii Inwazyjnej, a także główny blok operacyjny szpitala, cztery oddziały łóżkowe (w tym 318 nowych łóżek na oddziałach zabiegowych) i umiejscowione na dachu lądowisko dla helikopterów.

 

Po zakończeniu inwestycji w całym kompleksie będzie prawie tysiąc miejsc hospitalizacyjnych, w tym blisko dwieście psychiatrycznych i czterdzieści w segmencie zakaźnym.

 

Podpisana w miniony czwartek (17 listopada) umowa kredytowa jest pierwszą, w której EBI uruchamia środki z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (w ramach tzw. planu Junckera, czyli planu inwestycyjnego dla Europy) dla sektora publicznego w Polsce.

 

Czytaj też:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

22 listopada 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada 2016 r.

 

 

Ceremonia podpisania umowy wykonawczej dot. Rozbudowy WSZ w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl Ceremonia podpisania umowy wykonawczej dot. Rozbudowy WSZ w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl Ceremonia podpisania umowy wykonawczej dot. Rozbudowy WSZ w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl Ceremonia podpisania umowy wykonawczej dot. Rozbudowy WSZ w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl Ceremonia podpisania umowy wykonawczej dot. Rozbudowy WSZ w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl Ceremonia podpisania umowy wykonawczej dot. Rozbudowy WSZ w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl Ceremonia podpisania umowy, fot. Andrzej GoińskiCeremonia podpisania umowy, fot. Andrzej GoińskiCeremonia podpisania umowy, fot. Andrzej GoińskiCeremonia podpisania umowy, fot. Andrzej GoińskiCeremonia podpisania umowy, fot. Andrzej GoińskiCeremonia podpisania umowy, fot. Andrzej Goiński