Rówieśnicy Niepodległej

Władysława Urban, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Władysława Urban, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Władysława Urban

Władysława Urban, z domu Rakowska, urodziła się 26 października 1915 roku w Klementynowie (powiat sępoleński). Do szkoły uczęszczała do pobliskiego Sypniewa. Pochodzi z wielodzietnej rodziny, wraz z rodzicami i siedmiorgiem rodzeństwa pracowała w gospodarstwie rolnym.

 

W 1941 roku poślubiła Teodora, z którym zamieszkała w Zaleśniaku. Tam zajmowała się gospodarstwem, pracami domowymi i wychowywaniem dzieci – córki i syna. Pan Teodor był pracownikiem leśnym w Nadleśnictwie Lutówko. W 1974 roku para przeprowadziła się do Sępólna, gdzie zamieszkali razem z synem i synową. Czternaście lat później pani Władysława owdowiała. Po dziś dzień ciepło wspomina swojego męża. Bliscy podkreślają ciepło i radość, którymi obdarowywała innych. Mimo swej pracowitości i nadmiaru obowiązków często się uśmiechała. Spędzała wiele czasu z wnukami, opowiadając historie ze swoich młodzieńczych lat. Czas wolny wypełniało jej szycie i ręczne robótki.

 

Mimo swojego sędziwego wieku, wciąż cieszy się dobrym zdrowiem, nadal czyta bez okularów. Jubilatka doczekała się pięciorga wnuków, ośmiorga prawnuków i dwojga praprawnuków.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Luty 2022 r.