Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu stuletniej Władysławie Bajakowskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga dla UMWKP
Wręczenie medalu stuletniej Władysławie Bajakowskiej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga dla UMWKP

Władysława Bajakowska

Władysława Bajakowska, z domu Świderska, urodziła się 12 listopada 1923 roku w Świętym (nieopodal Konina, województwo wielkopolskie). Miała dwóch braci, jej tata został przymusowo zesłany do Niemiec, skąd nigdy nie wrócił. Już jako dziesięcioletnia dziewczynka odbywała służbę u gospodarza, zajmowała się dziećmi.

 

W 1941 roku wyszła za mąż za Józefa Bojakowskiego. Małżeństwo doczekało się dwóch córek i syna, siedmiorga wnuków, dziesięciorga prawnuków i trojga praprawnuków. W 1953 roku przeprowadzili się do Kowala (powiat włocławski). Pani Władysława zajmowała się domem, wychowywaniem dzieci i pracą na gospodarstwie. W 1983 roku owdowiała i od tego czasu wraz z córką mieszka w Inowrocławiu.

 

Okres wojny szczęśliwie oszczędził jej traumatycznych doświadczeń. W Świętym, rodzinnej miejscowości nestorki, miejscu w którym dorastała, nie prowadzono działań wojennych.

To ciepła i rodzinna osoba, trochę zamknięta w sobie. Największą radość sprawiają jej odwiedziny wnuków, którzy wakacje spędzali u niej. Cieszyła się zawsze na ten czas, piekła pyszny chleb, robiła najlepszy biały ser i jajecznicę z grzybami.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

listopad 2023 r.