Rówieśnicy Niepodległej

Unitas Durat dla Wandy Zwierzyńskiej Łuczak, fot. Andrzej Goiński UMWKP
Unitas Durat dla Wandy Zwierzyńskiej Łuczak, fot. Andrzej Goiński UMWKP

Wanda Zwierzyńska Łuczak

Wanda Zwierzyńska Łuczak mieszkanka powiatu mogileńskiego, lubiła podróżować po Polsce. Zwiedziła polskie sanktuaria, klasztory i inne miejsca sakralne. Aktualnie zapalona czytelniczka między innymi literatury historycznej.

 

Urodziła się 29 grudnia 1923 roku w Gniewkowie niedaleko Inowrocławia. Do dziesiątego roku życia wychowywali ją dziadkowie, później wróciła do rodziców. W 1940 roku zmarła jej mama, a ojciec wyruszył na wojnę. Wandzie przyszło zająć się trojgiem swojego rodzeństwa. Doświadczyła ciężkiej pracy. Po wojnie została zatrudniona w niemieckim gospodarstwie.

 

W 1945 roku wyszła za mąż, za Józefa, pracownika cukrowni w Janikowie (powiat inowrocławski). Wychowali córkę i syna. Nestorka prowadziła dom, dbała o dzieci. Zawsze przywiązywała dużą wagę do wspólnych posiłków, nie wyobrażała sobie dnia bez zdrowego obiadu. Rodzina szczególnie chwali jej czerninę, przepis jest tajemnicą gospodyni. Pani Wanda doczekała się czworga wnuków i sześciorga prawnuków.

 

Jednym z jej przepisów na dobre samopoczucie i godne pozazdroszczenia zdrowie, jest regularne spożywanie miodu. Od lat na śniadanie preferuje kanapki z serem i miodem.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

styczeń 2024 r.