Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu Walerii Szczołchor, for. Mikołaj Kuras
Wręczenie medalu Walerii Szczołchor, for. Mikołaj Kuras

Waleria Szcząchor

Mimo, że wiele lat spędziła mieszkając w Elbląg, to w naszym regionie, z którego pochodzi, spędziła najwięcej lat swojego długiego, pełnego pracy życia. W przerwach od zajmowania się gospodarstwem rolnym, czas najchętniej spędzała w swoim ogrodzie, gdzie pielęgnowała kwiaty.

 

Waleria Szcząchor urodziła się 7 września 1921 roku w Ludowicach (powiat wąbrzeski), gdzie jej rodzice Marcin i Agnieszka Hałajec prowadzili gospodarstwo rolne, w którym dorastała razem z trzema braćmi. W rodzinnej miejscowości ukończyła szkołę podstawową, w wolnym czasie pomagała w pracach na roli.

 

Swoje osiemnaste urodziny obchodziła w pierwszych dniach drugiej wojny światowej. Przez cały okres okupacji udało jej się pozostać w Ludowicach, gdzie od 1942 roku, kiedy odeszła jej matka, pozostawała pod opieką ojca. W czasie wojny poznała swojego przyszłego męża Franciszka, z zawodu policjanta, z którym w 1945 roku stanęła przed ołtarzem.

 

Wkrótce po wojnie para przeniosła się do Elbląga (województwa warmińsko-mazurskie) i podjęła się odbudowy zaniedbanego i zniszczonego w czasie wojny gospodarstwa rolnego. Zajmowali się hodowlą trzody chlewnej, a w chwilach wolnych od pracy przy zwierzętach pani Waleria poświęcała się uprawie kwiatów, zwłaszcza ulubionych azali (rododendronów). Para nie doczekała się dzieci.

 

W 1963 roku, po 17 latach, małżonkowie powrócili do naszego regionu i zakupili gospodarstwo rolne w Kowalewie Pomorskim (powiat golubsko-dobrzyński). Pani Waleria zajmowała się domem i udzielała w lokalnej społeczności Świadków Jehowy. Mąż, przez lata pracował na poczcie jako stolarz.

 

27 lat temu seniorka przeszła na emeryturę i przekazała gospodarstwo pod opiekę najbliższych. W 2016 roku, razem ze zmarłym dwa lata temu mężem, obchodziła 70. rocznicę ślubu. Obecnie lubi spędzać czas w ogrodzie, gdzie zajmuje się kwiatami, które przez całe życie były jej największą pasją. To samodzielna i religijna osoba, nigdy nie odmawiająca pomocy innym.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

Wrzesień, 2021 r.

 

Wręczenie medalu Walerii Szczołchor, for. Mikołaj KurasWręczenie medalu Walerii Szczołchor, for. Mikołaj KurasWręczenie medalu Walerii Szczołchor, for. Mikołaj Kuras