Rówieśnicy Niepodległej

Stanisława Molenda, fot. UMWKP
Stanisława Molenda, fot. UMWKP

Stanisława Molenda

Stanisława Molenda urodziła się 17 maja 1923 roku w Bodzanowie (niegdyś województwo włocławskie). Jej rodzice zajmowali się rolnictwem, prowadzili także jedyny sklep w okolicy. Pani Stanisława prowadziła własny zakład krawiecki. W czasie wojny uratowała od wywózki na niemieckie roboty młodą dziewczynę. Zarejestrowała ją jako pracownicę swojego zakładu, mimo, że nie potrafiła szyć. Przykrywka zadziałała i dzięki pomocy pani Stanisławy kobieta uniknęła zsyłki.

 

Pod wojnie pani Stanisława stanęła na ślubnym kobiercu ze Stanisławem Molendą. Zamieszkali wspólnie w Aleksandrowie Kujawskim, mąż pracował tam w kółkach rolniczych. Mieszkali tam do 2003 roku, a na emeryturze zamieszkali w Toruniu. Mąż zmarł w 2009 roku. Mieli troje dzieci, wszystkie z nich otrzymały solidne wykształcenie. Pani Stanisława doczekała sześciorga wnucząt i ośmiorga prawnucząt.

 

Pani Stanisława wciąż cieszy się świetną pamięcią i jest w znakomitej kondycji, nadal potrafi wymienić wszystkie dopływy Wisły i wiele innych ciekawostek. Obecnie mieszka z córką w Toruniu.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

maj 2023 r.