Rówieśnicy Niepodległej

Stanisława Mężydło, fot. archiwum rodzinne
Stanisława Mężydło, fot. archiwum rodzinne

Stanisława Mężydło

Pochodzi z Wielkopolski, skąd w młodości wspólnie z rodziną przeniosła się do naszego regionu. Zawsze lubiła zajmować się ogrodem, a po przejściu na emeryturę chętnie brała udział w spotkaniach miejscowej grupy „Inicjatywa Kobiet”. 

 

Stanisława Mężydło przyszła na świat 8 kwietnia 1921 roku w Środzie Wielkopolskiej (województwo wielkopolskie) jako córka Wojciecha i Józefy Kukułków. Dorastała razem z siostrą i trzema braćmi. W dzieciństwie przeprowadziła się do położonego nad jeziorem Wąsosza (powiat nakielski), gdzie jej rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Tam też ukończyła szkołę podstawową.

 

Gdy wybuchła druga wojna światowa była osiemnastoletnią dziewczyną. Skierowano ją do robót przymusowych w niemieckim gospodarstwie na terenie Wąsocza. Wspomina, że  krewni rodziny, u której mieszkała, prowadzili sklep obuwniczy w Bydgoszczy, dzięki czemu robotnicy otrzymywali nowe buty. Zajmowała się kuchnią i dziećmi, a podczas prac na roli poznała swojego przyszłego męża Teodora Mężydło.

 

Krótko po wojnie para stanęła na ślubnym kobiercu. Początkowo mieszkali w Wąsoszu, później przeprowadzili się do Kowalewa (powiat nakielski), gdzie prowadzili gospodarstwo rolne. Razem wychowali pięcioro dzieci, cztery córki i syna. Po przejściu na emeryturę sprzedali ziemię, pozostawiając sobie jednak duży, przydomowy ogród, w którym pani Stanisława uprawiała warzywa i hodowała kwiaty.

 

Udzielała się także w kowalewskiej „Inicjatywie Kobiet” działającej społecznie na rzecz regionu. Po śmierci męża zamieszkała z synem, a gdy ten zmarł przeprowadziła się do Szubina (powiat nakielski), gdzie obecnie mieszka z córką. Jest pogodną, życzliwą i uśmiechniętą osobą, która rzadko narzeka oraz chętnie przyjmuje gości. Doczekała się 8 wnucząt, 17 prawnucząt i 5 praprawnucząt.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

Maj 2021 r.

 

Stanisława Mężydło, fot. archiwum rodzinneStanisława Mężydło, fot. archiwum rodzinneStanisława Mężydło, fot. archiwum rodzinne