Rówieśnicy Niepodległej

Pelagia Warynica, fot. Mikołaj Kuras dla UWMKP
Pelagia Warynica, fot. Mikołaj Kuras dla UWMKP

Pelagia Stefania Warynica

Pelagia Stefania Warynica, z domu Nagorzycka, urodziła się 16 marca 1922 roku w Toruniu. Córka Łukasza i Weroniki miała pięcioro rodzeństwa, troje braci i dwie siostry. Pani Pelagia jako jedyna z domu cieszy się długowiecznością. W młodości uczęszczała do szkoły czeladniczej, w której kształciła się na modystkę. Mimo nabycia wykształcenia i umiejętności w tworzeniu kapeluszy nie pracowała w swoim zawodzie.

 

W czasie II wojny światowej pani Pelagii nie ominęły represje. W 1940 roku została skierowana do prac przymusowych w fabryce mydła E. Siede w Elblągu (województwo warmińsko-mazurskie). Przebywała tam do lutego 1945 roku, po czym powróciła do rodzinnego Torunia.

 

Pani Pelagia poślubiła Krystiana Warynicę. Był on magistrem chemii, którą ukończył na toruńskim uniwersytecie. Seniorka swoją karierę zawodową rozwijała w sprzedaży. Pracowała w wielu sklepach, zarówno na stanowiskach kierowniczych oraz jako ekspedientka.

 

Doczekała się dwojga wnucząt i czworga prawnucząt. W wieku 90 lat odbyła swoją pierwszą podróż samolotem do wnuczki mieszkającej w Kanadzie, mimo dojrzałego wieku nie było jej straszne to nowe doświadczenie. Jest osobą głęboko wierzącą, religia odgrywa ważną rolę w jej życiu. Obecnie mieszka w Toruniu.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Marzec 2022 r.