Rówieśnicy Niepodległej

Marianna Pilarczyk podczas wręczenia medalu Unitas Durat, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
Marianna Pilarczyk, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Marianna Pilarczyk

Marianna Pilarczyk, z domu Pieczyńska, urodziła się 19 sierpnia 1923 roku w Szubinie, gdzie mieszkała przez pierwsze pięć lat swojego życia. W 1928 roku rodzina Pieczyńskich przeprowadziła się do Jabłonowa Pałuckiego. Jubilatka szczęśliwie wspomina dzieciństwo i czas wojny, który przepracowała u niemieckiego rolnika.

 

W 1948 roku wyszła za mąż. Małżonek pani Marianny pracował w zakładzie karnym w Potulicach. Jubilatkę poznał w wojsku, dzięki swojemu przyjacielowi, który był jej bratem. Para zamieszkała w Potulicach, tam na świat przyszło dwoje synów. W 1957 roku przeprowadzili się do Jabłonowa Pałuckiego, gdzie urodziło się ich trzecie dziecko – córka Anna. W Jabłonowie wspólnie prowadzili gospodarstwo przez rok, po czym rodzina zamieszkała w Piechcinie.

 

Po raz ostatni w 1964 roku przeprowadzili się do Inowrocławia i tam rodzina mieszka do dziś. Jubilatka, oprócz prowadzenia domu, trudniła się pracą chałupniczą, pracowała do emerytury w Spółdzielni Pracy Ewelina. W 1985 roku owdowiała. Doczekała się pięciorga wnuków, ośmiorga prawnuków i jednego praprawnuczka.

 

Radość czerpie z czytania gazet, poradników i książek. Pani Marianna szczególnie interesuje się publikacjami na temat zdrowia i ziół. Lubi szydełkować.

 

To prawdziwa optymistka, zawsze uśmiechnięta i ze spokojem borykająca się z trudnościami.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

sierpień 2023 r.