Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu stuletniemu Kazimierzowi Mazgajowi, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Wręczenie medalu stuletniemu Kazimierzowi Mazgajowi, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Kazimierz Mazgaj

Urodził się 6 lutego 1924 roku w Gaju (powiat mogileński). Wywodzi się z rodziny o rolniczych tradycjach, jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Dzieciństwo spędził w Ostrowie, tam też skończył szkołę podstawową.

 

Czas II wojny światowej spędził w domu. W maju 1945 roku został zaciągnięty do wojska. 1 kwietnia 1949 roku przeniesiono go do rezerwy. W 1955 roku brał udział w ćwiczeniach wojskowych. Przez 35 lat był również strażakiem w Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowie.

 

W 1949 roku ożenił się z Zofią, u boku której przeżył 50 lat. Małżeństwo wychowało troje dzieci. Doczekali się jedenaściorga wnuków i szesnaściorga prawnuków. Senior jest bardzo dumny z dzieci i wnuków.

 

Pan Kazimierz kultywował tradycje rodzinne i poświęcił się rolnictwu. Prowadził gospodarstwo, uprawiał głównie jęczmień, zboże, pszenicę i owies. Na ich ziemi nigdy nie brakowało buraków i ziemniaków. Mieli także zwierzęta gospodarskie i ule. Hodował także konie, lubi oglądać zawody jeździeckie. Senior nie wyobraża sobie wypicia mleka kupionego w sklepie, pije tylko te od swoich krów. Uwielbia miód i słodycze – torty, ciasta, kremy.

 

W wolnym czasie dużo radości dawało mu pływanie w okolicznym jeziorze. Pan Kazimierz wychował się nad wodą i od zawsze dużo pływał. Aktywność fizyczna, przebywanie na świeżym powietrzu i zdrowe, pozbawione chemii jedzenie są źródłem jego siły i energii. Senior niedawno wygrał walkę z koronawirusem.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

styczeń 2024 r.