Rówieśnicy Niepodległej

Józef Kalwejt, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Józef Kalwejt, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Józef Kalwejt

Józef Kalwejt urodził się 5 kwietnia 1923 roku w Glinkach koło Kolna (obecnie województwo podlaskie, powiat kolneński). Do gimnazjum uczęszczał w Wołkowysku, które należało wówczas do II RP, a teraz znajduje się na terytorium Białorusi.

 

W 1941 roku pan Józef z rodzicami trafił do ostatniego transportu przesiedleńczego na Ural, gdzie pod przymusem wraz z ojcem pracował jako murarz. W 1943 roku trafił do 3. pułku 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Brał udział w walkach pod Lenino. Po wojnie został wysłany do szkoły oficerskiej.

 

Służbę wojskową odbywał do 1953 roku, w tym samym roku poślubił Stanisławę. Mają dwójkę dzieci, syna Jarosława i córkę Alinę. Doczekali się także czworga wnucząt i trojga prawnucząt.

 

W 1956 roku rozpoczął pracę w Technikum Rolniczym w Grudkach koło Działdowa jako nauczyciel i kierownik internatu. Pracował tam aż do emerytury, a w 1983 roku przeprowadził się do Torunia. Związany był także z Miejskim Zakładem Komunikacji, gdzie przez pewien czas obejmował stanowisko w dziale ochrony.

 

Obecnie nadal mieszka wraz z żoną w Toruniu.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

kwiecień 2023 r.