Rówieśnicy Niepodległej

Janina Winiarska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Janina Winiarska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Janina Winiarska

24 kwietnia 1922 roku Janina Winiarska urodziła się w Rykach w ówczesnym województwie warszawskim (obecnie lubelskie). Córka Antoniego i Marianny jako nastolatka, około 1934 roku, wraz z rodziną przeprowadziła się na Kujawy i Pomorze.

 

W czasie okupacji hitlerowskiej trafiła do obozu pracy Umwandererzentrallager Thorn. To tak zwana „Szmalcówka” w Toruniu – potoczna nazwa tego miejsca pochodziła od jego urządzenia w byłej fabryce smalcu i olejów. Pani Janina pod przymusem pracowała tam przy kiszeniu kapusty i ogórków. Po trzech latach szczęśliwie udało jej się opuścić to miejsce i powróciła do Stolna (powiat chełmiński).

 

W 1948 roku pani Janina stanęła na ślubnym kobiercu. Wyszła za mąż za Franciszka Winiarskiego. Para miała ośmioro dzieci, zajmowali się prowadzeniem gospodarstwa rolnego i budowaniem wspólnego dorobku po wojennej zawierusze.

 

Pani Janina w wieku zaledwie 55 lat została wdową. Przez pewien czas dalej sama prowadziła gospodarkę, dopiero w 1985 roku przekazała ją synowi. W wolnych chwilach czas uprzyjemniało jej przędzenie wełny i robienie na drutach. Ręcznie tworzyła skarpetki, rękawice i inne części odzieży dla siebie i bliskich. Ponadto aktywnie uczestniczyła w życiu kościoła, brała udział w procesjach i innych wydarzeniach religijnych. Wiara do tej pory stanowi dla niej ważny element życia. Pani Janina ma bardzo dużą rodzinę, obecnie spędza czas w jej gronie, wciąż mieszkając w podchełmińskim Stolnie. Doczekała 35 wnucząt, 57 prawnucząt i 16 praprawnucząt.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

kwiecień 2022 r.