Rówieśnicy Niepodległej

Janina Kozłowska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Janina Kozłowska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Janina Kozłowska

5 marca 1922 roku w Adaminowie (powiat włocławski) urodziła się Janina Kozłowska, z domu Radolińska. Córka Ignacego i Stanisławy miała trzy siostry: Annę, Helenę i Mariannę. Była najmłodsza z rodzeństwa. Gdy miała 7 lat jej matka zmarła, wspomina to jako wielką i bolesną stratę. Rok później ojciec pani Janiny związał się z Heleną Kuczyńską. Seniorka dobrze wspomina swoją drugą matkę. W 1929 roku rozpoczęła naukę w nowo otwartej szkole podstawowej w Smólniku (powiat włocławski), którą ukończyła w 1936 roku.

 

Gdy rozpoczęła się II wojna światowa pani Janina miała 17 lat. Otrzymała wówczas przymusowy przydział do lasu, gdzie ciężko pracowała wraz z innymi mieszkańcami wioski. Mając 23 lata stanęła na ślubnym kobiercu z Czesławem Kozłowskim. Był wdowcem, który miał dwie córki – Jadwigę i Zofię. Druga z nich zmarła mając 2 lata. Małżeństwo miało również troje swoich dzieci – Barbarę zmarłą w niemowlęctwie, Urszulę i Ignacego. Pan Czesław był krawcem. Przyuczył panią Janinę w fachu i wspólnie prowadzili zakład krawiecki. W 1994 roku mąż zmarł.

 

Pani Janina, jako osoba wierząca, jest wdzięczna Bogu za swoją długowieczność. Doczekała sześciorga wnucząt, dwanaściorga prawnucząt i trojga praprawnucząt. Jest osobą rodzinną, ciepło wspomina każdy moment, kiedy witała na świecie kolejne pokolenia. Od wielu lat pani Janina mieszka wraz z córką Urszulą i jej mężem.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Marzec 2022 r.