Rówieśnicy Niepodległej

Janina Borowczak, fot. archiwum rodziny
Janina Borowczak, fot. archiwum rodziny

Janina Borowczak

Janina Borowczak, z domu Kujawa, urodziła się 21 października 1921 roku jako najstarsza spośród ośmiorga rodzeństwa. Przyszła na świat w miejscowości Kozie Laski w obecnym województwie wielkopolskim.

 

W czasie wojny została skierowana na przymusowe roboty w gospodarstwie rolnym nieopodal rodzinnej wsi. W roku 1945 stanęła na ślubnym kobiercu wraz z Bronisławem, żołnierzem Wojska Polskiego. Męża Janiny przydzielano do jednostek wojskowych na terenie całego kraju, toteż przeprowadzki Borowczaków były częste. W grudniu 1950 roku pan Bronisław został skierowany do Pomorskiego Okręgu Wojskowego i rodzina osiedliła się w Bydgoszczy. Odtąd pani Janina na stałe związała się z naszym regionem.

 

Janina i Bronisław doczekali się dwójki dzieci – córki i syna. Niestety nie cieszyli się sobą długo, mąż zmarł młodo. Para Całe życie pani Janina poświęciła wychowywaniu dzieci i trosce o dom. Ukończyła kursy krawieckie. Pięknie szyła i haftowała, czym dorabiała do domowego budżetu. Lubiła piec i gotować, była świetną kucharką. Jej pasją była także uprawa ogrodu. Ogromną przyjemność sprawiało jej pielęgnowanie owoców, warzyw i kwiatów.

 

Jest osobą ciepłą, opiekuńczą i pomocną. Doczekała dwojga wnucząt, którymi chętnie się opiekowała. Przez całe życie kierowała się życzliwością wobec innych.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

2 listopada 2021 r.