Rówieśnicy Niepodległej

Helena Szmyt, fot. Andrzej Goinski UMWKP

Helena Szmyt

Helena Szmyt (z domu Wdowiak) urodziła się 7 listopada 1920 roku w Marianowie (obecnie Łabędzin, powiat radziejowski) jako jedno z sześciorga dzieci Pelagii i Józefa.

 

Dzieciństwo i młodość pani Helena spędziła w Łabędzinie. Rodzinne życie na wsi zakłócił wybuch drugiej wojny światowej. W walkach z okupantem niemieckim zginął jeden z jej braci, Jan.

 

W roku 1951 jubilatka poślubiła Józefa Szmyta. Maż pochodził z Kraska (powiat inowrocławski). Uroczystość odbyła się w Chełmcach, miejscowości położonej blisko rodzinnych stron pana Józefa. Po ślubie małżonkowie zamieszkali w Łabędzinie, gdzie wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne. Mąż seniorki zajmował się także kowalstwem.

 

Państwo Szmyt wychowali razem trzech synów: Edwarda, Janusza i Jerzego. Najmłodszy spośród nich, Jerzy, przejął smykałkę i talent do rzemiosła po ojcu i został kowalem. Stulatka doczekała się siedmiorga wnucząt i dziewięciorga prawnucząt.

 

Jubilatka do 95 roku życia cieszyła się bardzo dobrym zdrowiem. Lubiła śpiewać i nucić ulubione piosenki. Mimo wieku, codziennie, bez okularów czytała „Gazetę Pomorską”, którą od lat prenumerowała. Później niestety stan jej zdrowia uległpogorszeniu, przeszła dwa udary. Mimo choroby nie traci nadziei, jest pogodna, a przeżycie setnych urodzin uważa za spełnienie marzeń.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

styczeń 2021 r.