Rówieśnicy Niepodległej

Helena Sobierajska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Helena Sobierajska, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Helena Sobierajska

Helena Sobierajska, z domu Pilewska, urodziła się 28 marca 1922 roku w Tupadłach (powiat lipnowski). Była najstarszą córką w rodzinie, jej młodsi bracia już nie żyją. Jej rodzice, Stefania i Stanisław pracowali w rolnictwie. Rodzina wyemigrowała zarobkowo do Francji, gdy pani Helena miała 4 lata. W 1933 Pilewscy powrócili do ojczyzny i ponownie zamieszkali w gospodarstwie rolnym odziedziczonym po rodzicach. Pani Helena ukończyła 4 klasy szkoły podstawowej.

 

W 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Aż do jej zakończenia pani Helena wykonywała roboty przymusowe w niemieckich gospodarstwach. W 1947 roku poślubiła Czesława Sobierajskiego, który w czasie wojny walczył w obronie Warszawy. Zamieszkali w Trzciance (powiat lipnowski), gdzie prowadzili ośmiohektarowe gospodarstwo rolne. Mieli czworo dzieci.

 

W wieku 54 lat została wdową, a pracą na roli zajmowała się wspólnie z najmłodszym synem. Po jego śmierci w 1998 roku została sama, od 22 lat mieszka u córki, która pomaga jej w trudach dnia codziennego. Pani Helena wciąż cieszy się dobrą pamięcią, czyta prasę i chodzi na spacery. Wiara jest ważną częścią jej życia. Sądzi, że niewielu ludziom jest dane świętować setny jubileusz, dlatego jest wdzięczna losowi za to, że przeżyła tak wiele i że jest otoczona kochającą rodziną.

 

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Marzec 2022 r.