Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu nestorce, fot. archiwum Urzędu Marszałkowskiego
Wręczenie medalu nestorce, fot. archiwum Urzędu Marszałkowskiego

Helena Regina Nowakowska

Przez całe życie była związana z powiatem radziejowskim, gdzie przez lata zajmowała się rolnictwem. Dziś najchętniej spędza czas w ogrodzie, troszcząc się o kwiaty, lub w otoczeniu swojej wielopokoleniowej rodziny, która chętnie ją odwiedza.  

 

Helena Regina Nowakowska z domu Racław urodziła się 18 czerwca 1921 roku w Orlu (powiat radziejowski) jako jedno z sześciorga dzieci Stanisława i Stefanii. W rodzinnej miejscowości uczęszczała do szkoły podstawowej i dorastała w prowadzonym przez rodziców gospodarstwie.

 

W czasie drugiej wojny światowej przydzielono ją do robót przymusowych w pobliskich Rybinach i Borku, gdzie zajmowała się pracą na roli i pomagała przy hodowli zwierząt. Po wojnie, w 1949 roku, wyszła za Władysława Nowakowskiego, z którym zamieszkała w Dąbrowie (powiat radziejowski).

 

W 1956 roku małżonkowie przeprowadzili się do Starego Radziejowa i zajęli się prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Doczekali się 4 dzieci, 2 córek i 2 synów. Nabyli także ziemię w Orlu, miejscu, gdzie na świat przyszła pani Helena.

 

Po śmierci męża w 1978 roku seniorka przeszła na emeryturę, a ziemię przejęły dzieci, które kontynuowały rolnicze tradycje rodziny. Jeden z synów został prezesem Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Starym Radziejowie. Pani Helena dalej chętnie pomagała w pracach gospodarczych i opiekowała się wnukami.

 

W wolnych chwilach lubiła jeździć na wycieczki i czytać, zwłaszcza klasyczne powieści oraz żywoty świętych. Jest bardzo religijną osobą, która dużą wagę przywiązuje do modlitwy. Wyróżnia ją także pogoda ducha, skromność i aktywne nastawienie do życia. Chętnie przyjmuje gości i spędza czas w otoczeniu licznej rodziny. Jest babcią i prababcią dla 18 wnuków i 17 prawnuków.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Czerwiec 2021 r.

 

Wręczenie medalu nestorce, fot. archiwum Urzędu MarszałkowskiegoWręczenie medalu nestorce, fot. archiwum Urzędu MarszałkowskiegoWręczenie medalu nestorce, fot. archiwum Urzędu MarszałkowskiegoWręczenie medalu nestorce, fot. archiwum Urzędu MarszałkowskiegoWręczenie medalu nestorce, fot. archiwum Urzędu Marszałkowskiego