Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu pani Helenie Pawłowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKP
Wręczenie medalu pani Helenie Pawłowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKP

Helena Pawłowska

Od najmłodszych lat związana jest z Chełmżą, miastem w powiecie toruńskim, gdzie przetrwała drugą wojnę światową, a później przez wiele lat pracowała, wychowując dzieci i opiekując się domem. W wolnych chwilach przygotowywała wypieki, które cenili jej najbliżsi i znajomi.

 

Helena Pawłowska urodziła się 2 sierpnia 1921 roku w Głuchowie (powiat toruński), ale dorastała w Chełmży, gdzie jej ojciec Jan Borczykowski pracował w lokalnej cukierni, a matka Weronika zajmowała się domem i opieką nad szóstką dzieci – Heleną oraz jej czterema siostrami i bratem. Razem z rodzeństwem ukończyła miejscową szkołę podstawową.  

 

Osiemnaste urodziny obchodziła w toczonym drugą wojną światową kraju. Okupant przydzielił ją do robót przymusowych w gospodarstwie rolnym w Warszewicach (powiat toruński), a później ciężkich prac pod Grudziądzem. Przez pewien czas pełniła funkcję sanitariuszki w Chełmży. Podczas wojny straciła matkę, która zmarła na tyfus. W 1943 roku wyszła za Edwarda Pawłowskiego, a na świat wkrótce przyszło ich pierwsze dziecko, dzięki czemu uniknęła wywiezienia do Niemiec.

 

Razem małżonkowie wychowali czwórkę dzieci, trzy córki i syna. Po wojnie para pozostała w Chełmży i po kilku latach przeprowadziła się do budynku banku, w którym oboje pracowali. W latach sześćdziesiątych pani Helena zatrudniła się w cukrowni, gdzie pozostała przez ponad 20 lat.

 

Po przejściu na emeryturę pomagała w opiece nad wnukami i chętnie wybierała się na wczasy, m.in. nad morze. Lubiła piec ciasta, które stały się popularne wśród członków jej rodziny i znajomych. Przygotowywała wypieki na różne okazje, np. torty na wesela. Jest rodzinną osobą, która interesuje się tym, co dzieje się wokół. Ma czworo wnucząt i czworo prawnucząt.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

Wrzesień 2021 r.

 

Wręczenie medalu pani Helenie Pawłowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Pawłowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Pawłowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Pawłowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Pawłowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Pawłowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKP