Rówieśnicy Niepodległej

Helena Mudło, fot. Tomasz Czachorowski eventphoto.com.pl dla UMWKP
Helena Mudło, fot. Tomasz Czachorowski eventphoto.com.pl dla UMWKP

Helena Mudło

Helena Kunegunda Mudło przyszła na świat 3 marca 1923 roku w Ojrzanowie (powiat żniński). W czasie II wojny światowej była skierowana na przymusowe prace w niemieckim gospodarstwie w Pałacu Lubostroń, którego gospodarzem po wojnie stało się miejscowe Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecnie pałac jest marszałkowską instytucją kultury.

 

Po zakończeniu działań wojennych poślubiła Stefana Mudło. Para wspólnie zakupiła niewielkie gospodarstwo rolne w Łabiszynie-Wsi. Początkowo mieszkali w niewielkiej chatce jednoizbowej pod strzechą, a potem stopniowo rozbudowywali dom i budynki gospodarskie. Mieli troje dzieci, dwie córki i syna. Mąż zmarł 30 lat temu.

 

Pani Helena całe życie poświęciła gospodarstwu rolnemu i wychowywaniu dzieci. Z przyjemnością zajmowała się działką, w ogródku uprawiała liczne warzywa, pielęgnowała kwiaty. W wolnych chwilach zajmowała się szydełkowaniem i robótkami ręcznymi. Prowadziła także przydomową pasiekę, mała blisko 30 uli. Potomkowie pani Heleny kontynuują jej pasję i odziedziczyli sympatię do pszczół.

 

Pani Helena doczekała dwojga wnucząt i trojga prawnucząt.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

luty 2023 r.