Rówieśnicy Niepodległej

Helena Grzywaczewska

Helena Grzywaczewska

Helena Grzywaczewska urodziła się 20 stycznia 1915 roku w Pokrzywniku (obecnie gmina Skępe) w licznej rodzinie – miała siedem sióstr i trzech braci.

 

W sierpniu 1939 roku przeprowadziła się do siostry, by pomóc jej w wychowaniu dzieci, w stolicy spędziła całą okupację. Tam też poznała swojego męża, z którym przeprowadziła się w rodzinne strony, do Chodorążka. Razem prowadzili gospodarstwo rolne i wychowywali syna Waldemara. Doczekała się dwóch wnuków i troje prawnuków. Co ciekawe na początku lat 50. opiekowała się maleńką córką poety Tadeusza Borowskiego.

 

Członek zarządu Aneta Jędrzejewska z wizytą w domu Heleny Grzywaczewskiej fot. Łukasz PiecykCzłonek zarządu Aneta Jędrzejewska z wizytą w domu Heleny Grzywaczewskiej fot. Łukasz PiecykCzłonek zarządu Aneta Jędrzejewska z wizytą w domu Heleny Grzywaczewskiej fot. Łukasz PiecykCzłonek zarządu Aneta Jędrzejewska z wizytą w domu Heleny Grzywaczewskiej fot. Łukasz PiecykCzłonek zarządu Aneta Jędrzejewska z wizytą w domu Heleny Grzywaczewskiej fot. Łukasz PiecykCzłonek zarządu Aneta Jędrzejewska z wizytą w domu Heleny Grzywaczewskiej fot. Łukasz PiecykCzłonek zarządu Aneta Jędrzejewska z wizytą w domu Heleny Grzywaczewskiej fot. Łukasz PiecykCzłonek zarządu Aneta Jędrzejewska z wizytą w domu Heleny Grzywaczewskiej fot. Łukasz PiecykCzłonek zarządu Aneta Jędrzejewska z wizytą w domu Heleny Grzywaczewskiej fot. Łukasz Piecyk