Rówieśnicy Niepodległej

Helena Coda, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Helena Coda, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Helena Coda

Helena Coda z domu Kotowska urodziła się 28 września 1921 roku w Feldheim (Niemcy) podczas podróży powrotnej, pracujących za granicą, rodziców Adama i Ludwiki do kraju. Rodzina zamieszkała w Niwiskach (województwo łódzkie), gdzie dorastała razem z czterema braćmi. Osiemnaste urodziny obchodziła w opanowanym wojną kraju. Razem z ojcem i jednym z braci w listopadzie 1939 roku została wysłana na roboty przymusowe na terytorium III Rzeszy. Początkowo pracowała na gospodarstwie rolnym w Thuldorf niedaleko Rostocku, gdzie była wyjątkowo źle traktowana przez właściciela. Następnie, razem z ojcem została przeniesiona do Willershagen i aż do końca drugiej wojny światowej pracowała na roli.

 

Po powrocie do kraju zamieszkała w miejscowości Karmelita (powiat szubiński) i wyszła za Folriana Coda. Wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne i wychowali czworo dzieci. Pani Helena zawsze lubiła spędzać czas w otoczeniu przyrody i interesowała się historią.

 

Gdy w 1986 roku zmarł jej mąż samodzielne prowadziła gospodarstwo rolne, które wkrótce przekazała synowi. Na emeryturze pomagała córkom w wychowywaniu jedenaściorga wnucząt. Doczekała się także czternaściorga prawnucząt i jednego prawnuka. W 1989 roku dołączyła do Stowarzyszenia Osób Pokrzywdzonych przez III Rzeszę. Od ponad 10 lat razem z jedną z córek i zięciem mieszka w Drzewcach (powiat bydgoski).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Październik 2021 r.