Rówieśnicy Niepodległej

Hanna Wenderlich, fot. Tomasz Czachorowski dla UWMKP
Hanna Wenderlich, fot. Tomasz Czachorowski dla UWMKP

Hanna Wenderlich

Hanna Wenderlich urodziła się 23 października 1922 roku w Ostrołęce (województwo mazowieckie). Dzieciństwo spędziła w Mrozach (powiat miński, województwo mazowieckie), gdzie jej ojciec był pracownikiem kolei państwowych. W czasie II wojny światowej pobierała naukę na tajnych kompletach. Następnie ukończyła pomaturalną szkołę dla drogistów w Warszawie.

 

Na ślubnym kobiercu stanęła w 1947 roku z Czesławem Wenderlichem. Był on pedagogiem, który pracował m.in. w gimnazjach w Grodnie, Siedlcach, Chełmie Lubelskim, a w okresie okupacji prowadził tajne nauczanie.

 

Małżeństwo przeprowadziło się do Bydgoszczy. Pan Czesław był wykładowcą matematyki w Wyższej Szkole Inżynierskiej i Studium Nauczycielskim, był także dyrektorem Korespondencyjnego Liceum Ogólnokształcącego i Liceum Ogólnokształcącego dla Pracujących nr 3. Pani Hanna zajmowała się domem i opieką nad dziećmi.

 

Wychowała dwóch synów i córkę. Synowie byli działaczami bydgoskiej Solidarności: Jarosława Edwarda – prawnika, wieloletniego dyrektora bydgoskiej delegatury NIK i Macieja – byłego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej. Córka Ewa to emerytowany oficer Policji. Pani Hanna doczekała pięciorga wnucząt i siedmiorga prawnucząt.

 

Pani Hanna lubiła dbać o kwiaty oraz pielęgnować ogród, ponadto z przyjemnością uczęszczała do opery i teatru. Pozostaje pod opieką kochającej rodziny, mieszka z córką w Bydgoszczy.

 

Opracowanie notki biograficznej Jarosław Wenderlich, wnuk pani Hanny
oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

listopad 2022 r.