Gertruda Krajewska
Jest aktywną seniorką, która przez wiele lat zajmowała się księgowością. Obecnie dużo czasu spędza w ogrodzie swojego domu w Jastrzębiu w powiecie brodnickim, gdzie w otoczeniu uprawianych przez nią roślin, wakacje zawsze lubili spędzać najmłodsi członkowie jej rodziny.
Gertruda Krajewska urodziła się 15 lipca 1921 roku w Kurzętniku (województwo warmińsko-mazurskie) jako córka Józefa i Gertrudy. Rodzice dzierżawili ziemię i prowadzili gospodarstwo rolne, na którym dorastała razem z 3 siostrami i bratem. W rodzinnej miejscowości ukończyła szkołę podstawową, a później kontynuowała naukę w prowadzonej przez siostry zakonne szkole w Pleszewie (województwo wielkopolskie).
W czasie drugiej wojny światowej bez wieści zaginął jej brat, a rodzina utraciła ziemię i majątek. Zmuszeni byli przenieść się do mieszkających w Jastrzębiu (powiat brodnicki) krewnych. Tam pozostali przez całą wojnę, szczęśliwie unikając prześladowań.
Po wojnie pani Gertruda ukończyła kurs dokształcający w Pile (województwo wielkopolskie) i rozpoczęła pracę w Gminnej Spółdzielni w Bartniczce (powiat brodnicki), gdzie przez wiele lat, aż do przejścia na emeryturę w latach osiemdziesiątych, pełniła funkcję głównej księgowej. Do pracy dojeżdżała swoim motorowerem, tzw. „Jawką”. Nigdy nie wyszła za mąż i zawsze była osobą bardzo samowystarczalną, hodowała własne zwierzęta, a warzyw, owoców i ziół dostarczał jej ogród. Często odwiedzały ją dzieci siostry, które lubiły spędzać u niej wakacje.
Do dziś wiele czasu spędza na zewnątrz, sadząc kwiaty i dbając o grządki z roślinami. Pasjonują ją krzyżówki, które zawsze z zaangażowaniem rozwiązywała w dużych ilościach. Lubiła też czytać, zwłaszcza biografie najbardziej nietuzinkowych osobowości. Jest bardzo obowiązkową i ułożoną osobą, która lubi planować każdy dzień oraz chętnie rozmawia z innymi, często wspominając przeszłość.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Lipiec 2021 r.