Rówieśnicy Niepodległej

Genowefa Balicka, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Genowefa Balicka, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Genowefa Balicka

Pochodząca z Młyńca w powiecie toruńskim Genowefa Balicka urodziła się 28 sierpnia 1921 roku. Córka Petroneli i Franciszka miała dwóch starszych braci. Od zawsze związana z naszym regionem. Pierwsze lata życia spędziła w Chełmży (powiat toruński), gdzie jej rodzice prowadzili piekarnię. W wieku sześciu lat straciła matkę, a ojciec wyjechał za pracą do Francji. Wówczas opiekę nad Genowefą sprawowali dziadkowie z Lubicza (powiat toruński), gdzie spędziła młodość.

 

Po wojnie podjęła pracę w zakładach lnu, a potem aż do emerytury w sklepie warzywno-owocowym jako ekspedientka. W 1950 roku poślubiła Jana Balickiego. Małżeństwo doczekało się dwójki synów.

 

Pani Genowefa doczekała jednego wnuka i jednego prawnuka. Do niedawna wciąż aktywnie uczestniczyła w działalności Klubu Seniora przy Parafii Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny w Toruniu. Czyta dużo gazet, interesuje się aktualnościami lokalnymi i krajowymi. Jest fanką piłki nożnej – kibicuje polskiej reprezentacji, nie omija żadnego z meczów. Wiernie kibicuje i wspiera wnuka, który jest obecnie trenerem w toruńskich klubach piłkarskich. Lubi oglądać programy przyrodnicze i kulinarne.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Styczeń 2022 r.