Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu Unitas Durat Cecylii Świerskiej, fot. Szymon Zdziebło /tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat Cecylii Świerskiej, fot. Szymon Zdziebło /tarantoga.pl dla UMWKP

Cecylia Świerska

Cecylia Świerska, z domu Kempska, urodziła się 11 października 1923 roku w Tupadłach (powiat inowrocławski). Miała dwóch braci i trzy siostry. Rodzice nestorki zajmowali się prowadzeniem gospodarstwa. Ukończyła Szkołę Podstawową w Mątwach.

Miała szesnaście lat, gdy wybuchła wojna. W tym okresie pracowała u Niemca, po czym uciekła na Śląsk. Rodzina seniorki doświadczyła przykrych konsekwencji ucieczki Pani Cecylii, jej ojca za karę zamknięto w areszcie. Gdy sytuacja się ustabilizowała, wróciła i pod obcym imieniem i nazwiskiem, zamieszkała u swojej cioci.

 

Wyszła za mąż 2 kwietnia 1945 roku, za maszynistę Leona Świerskiego, który pracował na kolei do emerytury. Małżeństwo doczekało się czworga dzieci, pięciorga wnuków i ośmiorga prawnuków. W 1951 roku rodzina przeprowadziła się do Inowrocławia. Pani Cecylia zajmowała się wychowywaniem dzieci i prowadzeniu domu. Była dużym wsparciem w opiece i wychowywaniu wnuków.

 

Lubi czytać, przyjemność sprawia jej gotowanie, domownicy zawsze mogli liczyć na urozmaicone menu. To kobieta dobrze zorganizowana, sumienna i kreatywna.

 

Biuro Prasowe

Październik 2023 r.