Rówieśnicy Niepodległej

Cecylia Podralska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Cecylia Podralska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Cecylia Podralska

Cecylia Podralska przyszła na świat 30 września 1922 roku w Olesznie w obecnym powiecie lipnowskim. Miała ośmioro rodzeństwa, troje braci i sześć sióstr.

 

Gdy wybuchła wojna miała 15 lat. Mimo młodego wieku została skierowana na roboty przymusowe w niemieckim majątku. Gdy w 1945 roku powróciła w rodzinne strony, pracowała z rodzicami, Janem i Heleną, na gospodarstwie. Wyszła za mąż za Józefa Podralskiego. Para miała czworo dzieci, dwoje z nich zmarło w niemowlęctwie, co ciężko przeżyła.

 

Pani Cecylia przez całe życie pracowała wraz z małżonkiem na roli. Była oddaną i zaangażowaną gospodynią domową. Dbała o rodzinę, mimo wielu obowiązków związanych z gospodarstwem domowym zawsze znajdowała czas na opiekę nad chorym szwagrem i rodzicami. Mimo wielu życiowych trudności znajdowała także czas na aktywność w kole gospodyń wiejskich. Dodatkowo, w zastępstwie prefekta, była katechetką w szkole. Jest osobą religijną. Gdy mąż zmarł, przez blisko 30 lat sama zajmowała się ogniskiem domowym.

Mimo, że przez 7 lat ciężko chorowała, udało się jej osiągnąć długowieczność. Doczekała siedmiorga wnucząt i jedenaściorga prawnucząt. Obecnie wciąż mieszka w Olesznie.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

październik 2022 r.