Rówieśnicy Niepodległej

Cecylia Krakówka, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Cecylia Krakówka, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Cecylia Krakówka

Cecylia Krakówka, z domu Bielec, na świat przyszła 14 stycznia 1923 roku w Niemścicach (obecnie województwo świętokrzyskie). Pochodzi z wielodzietnej rodziny, miała sześcioro rodzeństwa.

 

W 1943 roku poślubiła Jana Krakówkę. Małżeństwo dwa lata później, w 1945 roku, z rocznym synem Włodzimierzem, przeprowadzili się na Kujawy i Pomorze. Osiedlili się w Zegartowicach (powiat chełmiński), gdzie otrzymali ziemię pod gospodarstwo rolne. Przez całe życie wspólnie zajmowali się pracą na roli. Wspólnie wychowywali pięcioro dzieci – czterech synów i córkę. Jeden z synów, Tadeusz, przejął opiekę nad gospodarstwem, obecnie zajmuje się nim jego syn Jacek.

 

Poza rolnictwem, w wolnych chwilach pani Cecylia aktywnie działała w kole gospodyń wiejskich. Lubiła także ręczne robótki takie jak szydełkowanie. To także fanka literatury, często czytała książki i recytowała wiersze. Lubiła uprzyjemniać czas swoim śpiewem.

 

Pani Cecylia doczekała dziesięciorga wnucząt, siedmiorga prawnucząt i trojga praprawnucząt. Jest podopieczną Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Obecnie nadal mieszka w Zegartowicach.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

styczeń 2023 r.