Rówieśnicy Niepodległej

Anna Pluskota fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Anna Pluskota fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Anna Pluskota

Zdrowe odżywianie, opieka życzliwych i bliskich osób są jej receptą na długie życie. Stulatka z Włocławka z mężem Władysławem, wspólnie pracując w handlu, wychowali trzy córki  zapewniając im wyższe wykształcenie.

 

Anna Pluskota urodziła się 9 lipca 1924 roku w Gradowie koło Piotrkowa Kujawskiego. Była najmłodszą z sześciorga dzieci Kazimierza i Anastazji. Jej rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Miała dwie siostry i trzech braci. Uczęszczała do szkoły w Piotrkowie Kujawskim. W czasie wojny pracowała jako pomoc domowa w niemieckim gospodarstwie.

 

Z mężem Władysławem związała się 13 października 1947 roku. Od 1949 roku mieszkają we Włocławku. Podobnie jak mąż, pracowała w handlu – w sklepach PSS Społem, później w  Peweksie. Wspólnie wychowali trzy córki: Marię, Leokadię i Jolantę, wkładając wiele wysiłku w ich wykształcenie. Wszystkie ukończyły studia, Maria uzyskała tytuł profesora.

 

Pani Anna ma sześcioro wnucząt i ośmioro prawnucząt. Jest osobą o pogodnym usposobieniu i pomimo dolegliwości związanych z wiekiem wykazuje zainteresowanie bieżącymi sprawami bliskich. Równie pilnie wysłuchuje wiadomości i lubi rozmawiać o aktualnych wydarzeniach.

 

Jej receptą na długie życie jest różnorodna dieta ze znacznym udziałem ryb i drobiu oraz sporadycznie niewielką ilością alkoholu, a także domowe obiady bez żywności przetworzonej.
W utrzymywaniu dobrej kondycji nie można pominąć opieki lekarza rodzinnego i codziennej opiekunki – pani Małgosi.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Lipiec 2024 roku