Aktualności

Niedzielna uroczystość w Bydgoszczy
Niedzielna uroczystość w Bydgoszczy

Rocznica deportacji na Syberię

W regionie obchodzimy 77. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię. Okolicznościowe uroczystości organizowane przez oddziały Związku Sybiraków odbyły się w piątek (10 lutego) w Toruniu oraz w niedzielę (12 lutego) w Bydgoszczy. Kolejne zaplanowano w środę (15 lutego) w Grudziądzu.

 

Obchody organizowane przez toruński oddział Związku Sybiraków rozpoczęły się mszą świętą w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Po niej uczestnicy złożyli kwiatów i zapalili znicze przy tablicy Sybiraków w krużganku świątyni.

 

Bydgoskie uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników. Po mszy złożono kwiaty pod pomnikiem Zesłańców Sybiru.

 

– Imperium zła nie złamało ich. Nie odebrało godności i wiary, mimo że stracili najlepsze lata młodości. (…) Najsmutniejsze jest to, że po wojnie, po powrocie do domu doznali kolejnego ciosu. Po ich cierpieniu, po całym tym koszmarze ówczesnego sowieckiego ludobójstwa miało nie pozostać  śladu! Prawda o ich losie, przez dziesięciolecia peerelu była zakłamywana, wymazywana z podręczników i ze zbiorowej pamięci. Dopiero w wolnej Polsce doczekała się godnego uczczenia. (…) Niech zatem dzisiejsza uroczystość będzie nie tylko wyrazem hołdu dla tych, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny. (…) Ufam, że zawarte w niej przesłanie dotrze też do serc i umysłów najmłodszych mieszkańców naszego regionu, stając się dla nich nie tylko cenną lekcją historii i patriotyzmu, lecz także świadectwem wierności zasadom moralnym oraz szacunku dla godności każdej jednostki ludzkiej – powiedział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który uczestniczył w bydgoskich obchodach

 

Uroczysta msza święta organizowana przez koło Związku Sybiraków w Grudziądzu odbędzie się w środę (15 lutego) o godzinie 10 w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Grudziądzu.

 

77 lat temu, w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r., władze sowieckie na okupowanych przez siebie terenach Rzeczypospolitej dokonały pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. Tragiczne losy Polaków na Kresach Wschodnich wyznaczały cztery kolejne masowe deportacje. Z terenów okupowanych przez ZSRR wywieziono do syberyjskiej tajgi i tundry oraz na kazachskie stepy około 200 tys. Polaków. Trafiali na Sybir jedynie za to, że byli Polakami, co czyniło z nich element potencjalnie wrogi dla stalinowskiego systemu.

 

Gabinet Marszałka

 

13 lutego 2017 r.