Aktualności

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski uczestniczył w piątek (13 lutego) w oficjalnym otwarciu Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Toruńskim Parku Technologicznym. Festiwal, którego celem jest popularyzacja nauki i wspieranie młodych talentów w rozwijaniu ich naukowych pasji, odbyła się już po raz czwarty. Impreza organizowana jest przez Fundację Zaawansowanych Technologii w Warszawie, zaś Toruń został gospodarzem regionalnych eliminacji po raz pierwszy.

 

Podczas imprezy młodzież w wieku 14-20 lat zaprezentowała 25 projektów naukowych, wyłonionych podczas ogólnopolskiej rekrutacji. Najlepsze z tych projektów otrzymają akredytacje na ogólnopolski finał w Gdyni. Jego laureaci będą mogli ubiegać się o stypendia naukowe w wybranych ośrodkach akademickich w kraju, a także reprezentować Polskę na prestiżowych konkursach zagranicznych dla młodzieży między innymi w USA, Holandii, Belgii i Rumunii.

 

Otwierając festiwal wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, jako współgospodarz tego wydarzenia zaakcentował, że zarząd województwa przykłada wielką wagę do rozwoju innowacyjnej gospodarki, stąd w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014 – 2020 przeznaczył na rozbudowę powiązań między światem nauki a światem biznesu, a także na poprawę innowacyjności przedsiębiorstw około 430 mln euro! Zaapelował też do młodych naukowców, by wzbogacali swą wiedzę i doświadczenia w zagranicznych ośrodkach naukowych, a potem wracali do Polski z projektami, które zdynamizują naszą gospodarkę.

 

– Wasz sukces będzie sukcesem nas wszystkich – podkreślił wicemarszałek – Mam nadzieję, że w przyszłości wasz głód wiedzy, determinacja w poszukiwaniu nowych rozwiązań  i pomysłowość wpłynie rozwój polskiej nauki oraz gospodarki opartej na wiedzy i postępie technologicznym. Niezależnie od tego, ilu z was dostanie paszporty na zagraniczne konkursy, już teraz wszyscy jesteście zwycięzcami.

 

Gabinet Marszałka

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

17 lutego 2015 r.