Regionalne Forum Samorządowe
Marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa, członek zarządu województwa Marek Wojtkowski i wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling oraz przedstawiciele konwentów prezydentów miast, starostów powiatów, burmistrzów i wójtów naszego regionu spotkali się w poniedziałek (23 września) w Toruniu na Kujawsko-Pomorskim Forum Samorządowym. Wśród podejmowanych tematów znalazły się m.in. rządowy projekt nowej ustawy o dochodach samorządów, działania związane ze wsparciem powodzian i popowodziową odbudową, a także aktualne wyzwania rozwojowe i możliwości pozyskiwania środków na inwestycje. Zdjęcia do pobrania
W swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki omówił cele rozwojowe zapisane w naszej Strategii Przyspieszenia 2030 +, w której jako cel podstawowy wskazano taki poziom życia mieszkańców regionu, jaki mają wysokorozwinięte kraje europejskie. Podstawowym narzędziem realizacji strategii jest obecnie nasz program regionalny Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Gospodarz województwa podkreślił, że właśnie plany rozwojowe i modernizacyjne regionu oraz ich realizacja będą tematem kolejnych spotkań w ramach Kujawsko-Pomorskiego Forum Samorządowego.
– Takie spotkania, jeśli to państwo zaakceptują, będziemy organizować dwa razy do roku. Zachęcam również do kontaktu z tymi z nas, który reprezentują województwo w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego. [By skutecznie stawiać postulaty na tych gremiach] musimy mieć paliwo (…) [w postaci konkretnych uwag i wniosków]. Na tych forach można naprawdę wiele [ważnych dla lokalnych społeczności] (…) spraw załatwić – zaznaczył. Przedstawił zgromadzonym korpus dyrektorski Urzędu Marszałkowskiego, zapraszając do bezpośrednich kontaktów z jego członkami.
- Wyzwania, potrzeby, cele rozwojowe – prezentacja marszałka województwa
- Samorządowcy województwa kujawsko-pomorskiego (gminy, powiaty, miasta na prawach powiatu)
Procedowany szybką ścieżką projekt nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zakłada zwiększenie dochodów jednostek samorządu terytorialnego – gmin, powiatów, miast na prawach powiatu i województw – dzięki zwiększeniu ich udziału w zbieranym na danym terenie podatku dochodowym od osób fizycznych i firm. Nowe prawo, tworzone w dialogu z samorządowcami, wzmocni i ustabilizuje finanse jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli. Największymi beneficjentami zmian będą województwa i miasta na prawach powiatu (po raz pierwszy zakwalifikowane w tym kontekście do oddzielnej kategorii). Według wyliczeń Ministerstwa Finansów wzrost dochodów samorządów już w przyszłym roku wyniesie od 1 mln złotych (gminy do 4 tys. mieszkańców) do 20 mln złotych (miasta na prawach powiatu powyżej 125 tys. mieszkańców) i 45 mln złotych (województwa).
Informacja Ministerstwa Finansów
Występujący w imieniu Konwentu Prezydentów Miast prezydent Grudziądza Maciej Glamowski poświecił swoje wystąpienie planowanym przez rząd zmianom systemowym w publicznej służbie zdrowia, które będą w sposób kroczący wprowadzane do 2026 roku. Poza nowymi rozwiązaniami dotyczącymi organizacji świadczeń, projekt regulacji wprowadza m.in. mechanizm warunkowego oddłużenia zadłużonych szpitali – warunkiem jest realizacja programów naprawczych i bieżące bilansowanie budżetów. W naszym województwie placówką, która będzie mogła z tego mechanizmu skorzystać, jest z całą pewnością Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, obciążony historycznym długiem i osiągający dodatni wynik w bieżącej działalności.
Zmiany systemowe w publicznej służbie zdrowia – prezentacja prezydenta Macieja Glamowskiego
Podczas spotkania przedstawiliśmy również informacje na temat aktualnych możliwości pozyskiwania środków na inwestycje i projekty społeczne miast, gmin i powiatów – chodzi m.in. o pieniądze na inwestycje sportowe (w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej) i remizy strażackie dla ochotniczych straży pożarnych (w ramach naszego programu regionalnego) oraz możliwości jakie daje uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy. W tym ostatnim kontekście zaprosiliśmy samorządowców na środowe (25 września) spotkanie z wiceministrem Janem Szyszko z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
W regionalnym Forum Samorządowym, które odbywało się w kompleksie toruńskiego Muzeum Etnograficznego, uczestniczyli również m.in. prezydent Torunia Paweł Gulewski, przewodniczący Konwentu Starostów i starosta żniński Zbigniew Jaszczuk, burmistrz Sępólna Krajeńskiego Waldemar Stupałkowski (zabierał głos w imieniu Konwentu Burmistrzów) oraz przewodniczący Konwentu Wójtów i wójt gminy Cekcyn Jacek Brygman. Gośćmi spotkania byli kujawsko-pomorscy parlamentarzyści oraz radni województwa: Marek Gralik, Anna Maćkowska, Robert Malinowski, Przemysław Przybylski i Jacek Woźny.
Funkcjonujące od 2016 roku Forum Samorządowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest platformą debaty i współpracy oraz artykułowania interesów wszystkich samorządów terytorialnych regionu.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
23 września 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 24 września 2024 r.