Aktualności

Kujawsko-Pomorskie Forum Samorządowe, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Kujawsko-Pomorskie Forum Samorządowe, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Regionalne Forum Samorządowe

Marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa, członek zarządu województwa Marek Wojtkowski i wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling oraz przedstawiciele konwentów prezydentów miast, starostów powiatów, burmistrzów i wójtów naszego regionu spotkali się w poniedziałek (23 września) w Toruniu na Kujawsko-Pomorskim Forum Samorządowym. Wśród podejmowanych tematów znalazły się m.in. rządowy projekt nowej ustawy o dochodach samorządów, działania związane ze wsparciem powodzian i popowodziową odbudową, a także aktualne wyzwania rozwojowe i możliwości pozyskiwania środków na inwestycje. Zdjęcia do pobrania

 

W swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki omówił cele rozwojowe zapisane w naszej Strategii Przyspieszenia 2030 +, w której jako cel podstawowy wskazano taki poziom życia mieszkańców regionu, jaki mają wysokorozwinięte kraje europejskie. Podstawowym narzędziem realizacji strategii jest obecnie nasz program regionalny Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Gospodarz województwa podkreślił, że właśnie plany rozwojowe i modernizacyjne regionu oraz ich realizacja będą tematem kolejnych spotkań w ramach Kujawsko-Pomorskiego Forum Samorządowego.

 

– Takie spotkania, jeśli to państwo zaakceptują, będziemy organizować dwa razy do roku. Zachęcam również do kontaktu z tymi z nas, który reprezentują województwo w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego. [By skutecznie stawiać postulaty na tych gremiach] musimy mieć paliwo (…) [w postaci konkretnych uwag i wniosków]. Na tych forach można naprawdę wiele [ważnych dla lokalnych społeczności] (…) spraw załatwić – zaznaczył. Przedstawił zgromadzonym korpus dyrektorski Urzędu Marszałkowskiego, zapraszając do bezpośrednich kontaktów z jego członkami.

 

 

Procedowany szybką ścieżką projekt nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zakłada zwiększenie dochodów jednostek samorządu terytorialnego – gmin, powiatów, miast na prawach powiatu i województw – dzięki zwiększeniu ich udziału w zbieranym na danym terenie podatku dochodowym od osób fizycznych i firm. Nowe prawo, tworzone w dialogu z samorządowcami, wzmocni i ustabilizuje finanse jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli. Największymi beneficjentami zmian będą województwa i miasta na prawach powiatu (po raz pierwszy zakwalifikowane w tym kontekście do oddzielnej kategorii). Według wyliczeń Ministerstwa Finansów wzrost dochodów samorządów już w przyszłym roku wyniesie od 1 mln złotych (gminy do 4 tys. mieszkańców) do 20 mln złotych (miasta na prawach powiatu powyżej 125 tys. mieszkańców) i 45 mln złotych (województwa).

 

Informacja Ministerstwa Finansów

 

Występujący w imieniu Konwentu Prezydentów Miast prezydent Grudziądza Maciej Glamowski poświecił swoje wystąpienie planowanym przez rząd zmianom systemowym w publicznej służbie zdrowia, które będą w sposób kroczący wprowadzane do 2026 roku. Poza nowymi rozwiązaniami dotyczącymi organizacji świadczeń, projekt regulacji wprowadza m.in. mechanizm warunkowego oddłużenia zadłużonych szpitali – warunkiem jest realizacja programów naprawczych i bieżące bilansowanie budżetów. W naszym województwie placówką, która będzie mogła z tego mechanizmu skorzystać, jest z całą pewnością Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, obciążony historycznym długiem i osiągający dodatni wynik w bieżącej działalności.

 

Zmiany systemowe w publicznej służbie zdrowia – prezentacja prezydenta Macieja Glamowskiego

 

Podczas spotkania przedstawiliśmy również informacje na temat aktualnych możliwości pozyskiwania środków na inwestycje i projekty społeczne miast, gmin i powiatów – chodzi m.in. o pieniądze na inwestycje sportowe (w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej) i remizy strażackie dla ochotniczych straży pożarnych (w ramach naszego programu regionalnego) oraz możliwości jakie daje uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy. W tym ostatnim kontekście zaprosiliśmy samorządowców na środowe (25 września) spotkanie z wiceministrem Janem Szyszko z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

W regionalnym Forum Samorządowym, które odbywało się w kompleksie toruńskiego Muzeum Etnograficznego, uczestniczyli również m.in. prezydent Torunia Paweł Gulewski, przewodniczący Konwentu Starostów i starosta żniński Zbigniew Jaszczuk, burmistrz Sępólna Krajeńskiego Waldemar Stupałkowski (zabierał głos w imieniu Konwentu Burmistrzów) oraz  przewodniczący Konwentu Wójtów i wójt gminy Cekcyn Jacek Brygman. Gośćmi spotkania byli kujawsko-pomorscy parlamentarzyści oraz radni województwa: Marek Gralik, Anna Maćkowska, Robert Malinowski, Przemysław Przybylski i Jacek Woźny.

 

Funkcjonujące od 2016 roku Forum Samorządowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest platformą debaty i współpracy oraz artykułowania interesów wszystkich samorządów terytorialnych regionu.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 września 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 września 2024 r.