Aktualności

Kujawsko-Pomorskie to region tradycyjnie przodujący w produkcji żywności, fot. Tymon Markowski
Kujawsko-Pomorskie to region tradycyjnie przodujący w produkcji żywności, fot. Tymon Markowski

Region w czołówce: żywność, kuracjusze i ścieżki rowerowe

Kujawsko-Pomorskie to region tradycyjnie przodujący w produkcji żywności. Jesteśmy też wśród krajowych liderów między innymi jeśli chodzi o liczbę kuracjuszy w szpitalach i sanatoriach uzdrowiskowych oraz pod względem długości ścieżek rowerowych w przeliczeniu na powierzchnię.

 

Nasz region ma największe w kraju uprawy buraków, drugie największe uprawy kukurydzy i zbiory warzyw gruntowych, jesteśmy też w ścisłej czołówce pod względem powierzchni uprawy zbóż oraz rzepaku i rzepiku, a także wskaźnika pogłowia trzody chlewnej i bydła na 100 hektarów użytków rolnych. Nic więc dziwnego, że mamy też najwyższe w Polsce ceny gruntów ornych.

 

Druga z naszych specjalności to medycyna z akcentem na lecznictwo uzdrowiskowe. Nakłady i tworzony przez samorządowe władze województwa dobry klimat dla tego rodzaju działalności owocują – efektem jest drugie miejsce jeśli chodzi o liczbę miejsc w szpitalach uzdrowiskowych i sanatoriach oraz liczby kuracjuszy, a także liczby łóżek na oddziałach kardiochirurgicznych.

 

W jakich jeszcze dziedzinach lokujemy się w krajowej czołówce? Według danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy (za 2016 rok) w województwie kujawsko-pomorskim mamy najlepiej w kraju wykształconych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (97,2 procent włodarzy ma wykształcenie wyższe – więcej). Zajmujemy trzecią pozycję pod względem wykorzystania miejsc noclegowych (43,5 procent – więcej). Mamy też trzeci najwyższy w kraju wskaźnik wykrywalności sprawców przestępstw drogowych stwierdzonych przez Policję (99,1 procent). Trzeci wynik w kraju odnotowaliśmy również, jeśli chodzi o liczbę absolwentów uniwersytetów (8 914 w roku akademickim 2015/2016). Taką samą lokatę zajęliśmy w długości ścieżek rowerowych (519 kilometrów na 10 tysięcy kilometrów kwadratowych).

 

Infografika Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy

 

Czytaj też: Kujawsko-Pomorskie najlepsze jest

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 września 2017 r.

ostatnia aktualizacja: 3 stycznia 2018 r.